МЗС Білорусі відповіло на низку заяв представників інших країн щодо інавгурації Олександра Лукашенка на новий строк президентства у Білорусі. Коментар розміщено 24 вересня на сайті білоруського зовнішньополітичного відомства.
“Білоруський народ, який є єдиним джерелом влади і носієм суверенітету, зробив свій вибір. Саме це має визначальне значення. Деякі винайдені окремими акторами процедури зовнішньої легітимації з усіх поглядів є нікчемними”, – ідеться в заяві.
Дипломати підкреслили, що “білоруський народ не потребує” легітимізації “своєї влади з боку самоназваних факультативних легітиматорів”.
“Це питання є надуманим і штучним. Спроби окремих країн Заходу поставити під сумнів легітимність глави держави жодною мірою не відображають думок більшості міжнародної спільноти”, – зазначили у МЗС.
У відомстві виділили реакцію Києва на інавгурацію Лукашенка.
“Особливе здивування викликає поведінка наших українських сусідів, які вже навіть не намагаються закамуфлювати несамостійність в ухваленні своїх зовнішньополітичних рішень і не припиняють потоку заяв нібито зі своїми “просунутими” оцінками чомусь нашої внутрішньополітичної ситуації. Складається враження, що саме “навчитися вчити” поки є головним результатом українсько-європейського співробітництва. Водночас покликані догодити модним трендам заяви лунають від представника уряду сусідньої держави, яку Білорусь щиро і безкорисливо підтримує, зайнявши абсолютно незалежну і самостійну позицію. Хоча, судячи з усього, глава МЗС України і не вважає це важливим для своєї країни”, – пояснили білоруські дипломати.
Вони заявляють, що Білорусь “продовжить підтримувати братній український народ”.
МЗС Білорусі підкреслило, що інавгурацію Лукашенка 23 вересня провели “відповідно до норм білоруського законодавства”.
Від 9 серпня у Білорусі тривають масові акції протесту через фальсифікацію результатів голосування на виборах президента, на яких, за офіційними даними, переміг Лукашенко. Білоруські силовики жорстко розганяли мітингувальників. Вони застосовували світлошумові гранати, гумові кулі та водомети. За час протестів було затримано понад 10 тис. демонстрантів, сотні дістали травми і поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів.
23 вересня у Палаці незалежності в Мінську відбулася церемонія інавгурації Лукашенка. Уперше в історії Білорусі її не анонсували. Усупереч вимозі законодавства, церемонії не транслювали по телебаченню.
Після таємного вступу Лукашенка на посаду жителі Білорусі знову вийшли на протести.
Низка держав, зокрема Німеччина, Латвія, Литва, Польща, Данія та Чехія, не визнала інавгурації Лукашенка. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що приведення Лукашенка до присяги не означає його визнання легітимним главою білоруської держави.