На сайті цифрової бібліотеки 42-го президента США Білла Клінтона опублікували стенограми його телефонних і особистих бесід із президентом РФ Володимиром Путіним. Їх оприлюднили ще 29 серпня 2019 року, на них звернуло увагу російське видання “Медуза”.
Опублікували стенограми періоду 1999–2001 років, більшість із них свого часу мала гриф “таємно”. Його зняли з таких документів у липні 2019 року, тому за місяць документи з’явилися на сайті електронної бібліотеки.
Одну із зустрічей Клінтон і Путін почали з обговорення наслідків аварії підводного човна “Курськ”. Вони зустрілися 6 вересня 2000 року в Нью-Йорку.
“Шкодую про все, через що вам довелося пройти через аварію “Курська”. Коли відбувається щось таке, люди в усьому світі уявляють себе на місці жертв та їхніх близьких, але я уявляв себе й на вашому місці. Вам, напевно, довелося зіткнутися з безліччю критики. Це завжди трапляється”, – сказав Клінтон.
У відповідь Путін підкреслив, що “опинився в пастці між поганими і гіршими варіантами”.
“Мені говорили, що, якби я відразу спустив туди маленький підводний човен і хоча б спробував урятувати хлопців, мої рейтинги зросли б. Не можна дозволяти робити щось таке заради піару. Потрібно віддавати пріоритет реальному порятунку людей. Я ціную вашу щиру підтримку. Як не дивно, наступні опитування засвідчили, що цей інцидент не вплинув на моє становище. Але я дуже боюся, що щось схоже може повторитися”, – зазначив російський президент.
Він сказав, що у Кремлі “почувалися безсилими”. За його словами, екіпаж “Курська” загинув протягом 60 чи 90 секунд.
“Ми не могли розповісти родичам, але в корпусі була діра розміром приблизно два метри, через яку затопило перші три відсіки підводного човна. Я навіть не знаю, як ми можемо витягти тіла. У цих водах багато тріски – плоті на кістках може не залишитися. Ми намагалися спустити на гальмах увесь цей галас, але деякі люди дивні і вони просто продовжували його підживлювати. Це просто факт життя”, – додав Путін.
“Курськ” затонув 12 серпня 2000 року під час навчань Північного флоту в Баренцевому морі. На борту підводного човна перебувало 118 членів екіпажу, усі вони загинули. За офіційною версією, аварія “Курська” сталася внаслідок вибуху в передньому збройовому відсіку.