"Неправдиві від початку до кінця". Глава МЗС Естонії розкритикував історичні тези Путіна

Міністр закордонних справ Естонії Урмас Рейнсалу на своїй сторінці у Facebook розкритикував президента РФ Володимира Путіна за трактування історії Балтійських країн під час Другої світової війни.

“В опублікованому 19 червня номері журналу National Interest на тему Другої світової війни президент Росії Володимир Путін продовжує продукувати неправдивий історичний наратив. Він окремо говорить і про Балтійські країни, посилаючись на те, що країни Балтії приєдналися до Радянського Союзу на підставі договору та за згодою обраних народних представників, і це відповідало міжнародному та внутрішньодержавному праву того часу. Ці твердження помилкові від початку й до кінця, і я їх засуджую”, – заявив міністр.

Він зазначив, що особливо цинічно озвучувати такі твердження на тижні, коли виповнюється 80 років із моменту протиправної окупації Балтійських країн.

https://www.facebook.com/urmas.reinsalu/posts/1518906178276869

“Правосуддя у злочинах проти людяності необхідне, щоб уникнути їх повторення і забезпечити справедливість. Тому в інтересах спільного майбутнього Європи в міжнародному публічному суді має бути винесено юридичні рішення про злочини проти людяності, скоєні режимом, який представляє комуністичну ідеологію Радянського Союзу”, – заявив Рейнсалу.

Путін у своїй статті, заявив, що окупація Литви, Латвії та Естонії Радянським Союзом у 1940 році була “законною”.

“Восени 1939 року Радянський Союз, маючи свої стратегічні, військові та оборонні цілі, почав процес об’єднання Латвії, Литви та Естонії. Їхній вступ у СРСР відбувався на договірній основі, за згодою виборних органів влади. Це відповідало міжнародному та державному праву того часу”, – стверджує Путін.

Країни Балтії окупували влітку 1940 року на підставі домовленостей із нацистською Німеччиною, після висунення ультиматумів урядам Литви, Латвії та Естонії: Москва звинуватила республіки в порушенні домовленостей із СРСР, зокрема в порушенні нейтралітету, і висунула вимогу допустити на територію країн додаткові радянські війська. Після збільшення військового контингенту в країнах Балтії відбулися вибори, перемогу на яких здобули прорадянські сили. Нові уряди невдовзі оголосили про входження до складу СРСР.

Водночас багато західних країн визнали це окупацією. Зокрема, у трьох резолюціях Ради Європи (1960-го, 1994-го та 2005 років) приєднання Литви, Латвії та Естонії до складу СРСР називали окупацією, анексією і насильницькою інкорпорацією.

У спільній заяві президента Латвії Егілса Левітса, президента Литви Гітанаса Науседи і президентки Естонії Керсті Кальюлайд, опублікованій 7 травня 2020 року з нагоди 75-ї річниці закінчення Другої світової війни в Європі, підкреслено, що “СРСР використовував військову перевагу, нерозбірливі репресії, масові депортації і тотальний ідеологічний контроль для підпорядкування балтійських країн”.

“Кінець Другої світової війни не приніс свободи народам Центральної та Східної Європи. Замість цього на зміну одного тоталітарного режиму прийшов інший, коли балтійські країни було цинічно приєднано до складу Радянського Союзу”, – ішлося в заяві.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *