Франції, яка коментувала ситуацію щодо Нагірного Карабаху, треба було б визнати незалежність свого міста Марсель, “де майже половина населення – вірмени”.
Про це президент Азербайджану Ільхам Алієв заявив телеканалу Al Arabiya в інтерв’ю, стенограму якого опублікувала 4 жовтня пресслужба глави держави.
Він підкреслив, що Нагірний Карабах, що належить Азербайджану, – окупований регіон.
Алієв зазначив, що Франція могла б проголосити Нагірний Карабах у Марселі і незалежність острівного французького регіону Корсика.
“Нехай дадуть незалежність баскам (народ, що населяє північну частину Іспанії і південно-західні території Франції. – “ГОРДОН”). Чому від нас вимагають незалежності Нагірного Карабаху? Яке право вони мають від нас вимагати цього? Вони мають припинити ці звинувачення. Вони мають припинити нападати на Азербайджан і завдавати шкоди нашій репутації”, – заявив президент Азербайджану.
Він порекомендував опонентам “подивитися у дзеркало”.
1 жовтня президент Росії Володимир Путін, президент Франції Еммануель Макрон і президент США Дональд Трамп випустили спільну заяву, у якій закликали лідерів Вірменії та Азербайджану повернутися за стіл перемовин без попередніх умов.
Того самого дня Макрон заявив, що французька розвідка має дані про проникнення в зону конфлікту в Нагірному Карабасі бойовиків джихадистських угруповань із Сирії.
В інтерв’ю Al Arabiya 4 жовтня Алієв спростував інформацію про те, що бойовики воюють на боці Азербайджану. “В Азербайджані немає іноземних бойовиків, і я сказав президенту Франції, що наша армія складається майже зі 100 тис. осіб”, – пояснив глава держави.
1991 року Нагірний Карабах за підтримки Вірменії оголосив про незалежність від Азербайджану. Це призвело до бойових дій, що тривали до 1994 року. Збройний конфлікт завершився підписанням Бішкекського протоколу про перемир’я і припинення вогню, але час від часу між сторонами виникають збройні сутички. За час конфлікту в регіоні загинуло понад 30 тис. людей. Азербайджан вважає Нагірний Карабах окупованою Вірменією територією.
27 вересня 2020 року в Нагірному Карабасі спалахнув наймасштабніший за останні роки конфлікт. Міністерство оборони Азербайджану звинуватило Вірменію в “масштабній провокації”, обстрілі позицій азербайджанської армії й оголосило про початок “стрімкого контрнаступу”. Вірменська влада, зі свою боку, заявила, що азербайджанські військові ініціювали наступ на Нагірний Карабах. Під час конфлікту сторони використовують танки, важку артилерію й авіацію.
Алієв і Пашинян 29 вересня підкреслили, що країни зараз не готові до перемовин про врегулювання конфлікту. Але 2 жовтня Єреван заявив про готовність до перемовин щодо припинення вогню в Нагірному Карабасі за посередництва країн – співголів Мінської групи ОБСЄ.