Білоруська опозиціонерка Світлана Тихановська поставила ультиматум президенту країни Олександрові Лукашенку і вимагає від нього оголосити про відставку. Про це 13 вересня опозиціонерка заявила в Telegram.
“Ми багато разів говорили, що готові до діалогу і переговорів. Але розмова за ґратами – це не діалог. Бити свій народ після заяв про готовність до переговорів – не діалог. Лукашенко вбиває своє майбутнє і намагається тягнути за собою чиновників, силовиків і весь білоруський народ. Але ми цього не допустимо. Минуло два місяці політичної кризи, насильства і беззаконня – і з нас досить. 25 жовтня ми оголошуємо народний ультиматум”, – написала Тихановська.
За її словами, у режиму є 13 днів, щоб виконати три обов’язкові вимоги:
Лукашенко має оголосити про відставку. Насильство на вулицях має зупинитися повністю. Усі політв’язнів потрібно звільнити.
“Якщо до 25 жовтня наших вимог не буде виконано, уся країна мирно вийде на вулиці з народним ультиматумом. І 26 жовтня розпочнеться національний страйк усіх підприємств, блокування всіх доріг, обвал продажів у державних магазинах. У вас є 13 днів, щоб виконати три умови. У нас є 13 днів, щоб підготуватися, і весь цей час білоруси будуть продовжувати свій мирний і наполегливий протест… Якщо ви чекали наказу – то ось наказ. І термін його виконання – до 25 жовтня”, – підкреслила Тихановська.
Масові протести через фальсифікацію результатів голосування на виборах президента в Білорусі тривають із 9 серпня. За офіційними даними, на виборах переміг Лукашенко. Водночас альтернативні екзитполи демонстрували впевнену перемогу Тихановської.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітингувальників. Вони застосовували світлошумові гранати, гумові кулі і водомети. За час протестів сотні демонстрантів дістали травми і поранення, затримали 13 тис. осіб. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів.
Тихановська після виборів була змушена покинути Білорусь.
Лукашенко 23 вересня вступив на посаду президента. Уперше в історії Білорусі церемонії інавгурації не анонсували і не транслювали по телебаченню. Низка держав, серед яких США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія та Чехія, не визнала інавгурації Лукашенка.
10 жовтня Лукашенко відвідав слідчий ізолятор КДБ, де провів чотиригодинну зустріч із заарештованими представниками опозиції. На ній були присутні білорусько-американський політтехнолог Віталій Шкляров, ексглава “Белгазпромбанка” Віктор Бабарико, його син Едуард, представниця президії координаційної ради опозиції Лілія Власова та інші політв’язні. Змісту розмови не розголошують.
Цього дня уперше за 134 дні Тихановській дозволили поговорити по телефону з чоловіком, якого заарештували за “порушення громадського порядку” на пікеті.