Судове переслідування п’ятого президента України Петра Порошенка символізує відхід країни від демократичних стандартів і повернення вибіркового правосуддя щодо опонентів чинної влади. Про це йдеться в заяві, яку 1 липня оприлюднили колишній президент Польщі Александр Квасневський та ексголова Європейського парламенту Пет Кокс.
“Інформація, яка до нас доходить, свідчить про тривожний початок відповзання від демократичних стандартів, про крок назад, який може перерости в ревізію Майдану. Політична боротьба є скрізь, але вона відбувається через вибори і дебати в парламенті. Не суди є аренами боротьби політичних суперників. Наближення місцевих виборів тільки посилює нашу стурбованість, коли ми спостерігаємо за тим, як із політичними опонентами розбираються за допомогою системи правосуддя, а не через виборчий бюлетень”, – заявили європейські політики.
Вони зазначили, що російська пропаганда бере участь у формуванні очікувань тюремного ув’язнення для високопоставлених політиків, а українські суди використовують як інструмент маніпулювання громадською думкою. Це ставить під удар верховенство права і демократію –головні складові цінностей, на яких базуються прагнення України до інтеграції в ЄС і НАТО, попереджають Кокс і Квасневський.
“Вибіркове правосуддя через переслідування з політичних мотивів має залишитися справою минулого, а не інструментом майбутнього. Органи державної безпеки, прокуратури і судова система потребують незалежності, а не перетворення на інструменти. Ревізіоністський крок назад не сприяє європейському майбутньому України. Ми виступаємо з позицій дружби, турботи і поваги. Мовчання в таких обставинах може бути сприйнято як згоду. Ми не можемо мовчати”, – резюмували автори послання.
1 липня Печерський районний суд Києва розглядав питання обрання Порошенку запобіжного заходу у кримінальному провадженні у справі про видання указу про призначення Сергія Семочка заступником голови Служби зовнішньої розвідки. Засідання було відкладено до 8 липня. Обвинувачення просило призначити запобіжний захід у вигляді особистого зобов’язання.
На початку червня 2020 року генеральна прокурорка Ірина Венедіктова повідомила, що Порошенко фігурує у 21 кримінальному провадженні.
У 2012–2014 році моніторингова місія Європарламенту у складі Кокса і Квасневського спостерігала за перебігом розгляду кримінальних проваджень проти опонентів тодішнього президента Віктора Януковича – Юлії Тимошенко та Юрія Луценка, а також за умовами їх перебування під вартою. Ірландський і польський політики критично відгукувалися про вибірковий характер і політичну вмотивованість правосуддя, а також про недотримання презумпції невинуватості під час судових процесів в Україні.