Розповідаємо, що зараз відбувається в цих містах
В Україні з початку цього місяця запрацювали нові правила карантину, згідно з якими країну “розділили” на чотири епідемічні зони: “зелену”, “жовту”, “помаранчеву” та “червону”.
Згадуємо, які регіони увійшли до кожної з них, чим вони відрізняються і чому Луцьк і Тернопіль не слухаються центральної влади. Почнемо з витоків – зонування.
Карантинні зони: що і за яких умов забороняється
Як ми вже говорили, їх чотири: “зелена”, “жовта”, “помаранчева” і “червона”.
“Зелена” зона передбачає:
перебування в громадських місцях в масках або респіраторах; проведення масових заходів: не більше 1 людини на 5 кв. м; кінотеатри із заповненістю на 50%; кількість пасажирів у громадському транспорті обмежена кількістю сидячих місць.
У “жовтій” зоні (+обмеження “зеленої”) заборонено:
відвідування закладів соціального захисту, в яких перебувають літні люди, крім тих, які надають кризові послуги.
У “помаранчевій” зоні (+обмеження” жовтої”) заборонені:
діяльність закладів розміщення туристів (хостели, туристичні бази тощо), крім готелів; робота розважальних закладів, ресторанів в нічний час; планові госпіталізації в лікарнях; робота спортзалів, фітнес-центрів, установ культуры; прийом нових змін в дитячих таборах; обмеження для масових заходів: 1 людина на 20 кв. м і не більше 100 осіб.
У “червоній” зоні (+обмеження “помаранчевої”) заборонені:
робота громадського транспорту; відвідування навчальних закладів; діяльність ТРЦ, кафе і ресторанів.
Регіон може перейти з однієї до іншої зони за умови, коли п’ять днів поспіль в ньому спостерігатимуться зміни одного з певних показників. А це, заповненість ліжок (не більше 50%), кількість тестувань (не менше 24 тестів на 100 тис. населення), коефіцієнт виявлення випадків коронавірусу (не більше 11%) і динаміка зростання кількості випадків інфікування (більше 10%).
Які регіони увійшли до кожної з цих зон
У “червоній” зоні опинилися Тернопіль, Луцьк та Кіцманський район Чернівецької області.
До “жовтої зони” увійшли 40 регіонів у Волинській, Житомирській, Вінницькій, Тернопільській, Чернівецькій, Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях.
До “помаранчевої” зони потрапили Любешівський та Луцький райони у Волинській області; Пустомитівський, Миколаївський, Перемишлянський райони у Львівській області та Львів; м. Бережани та Бучацький район Тернопільської області; Тисмецький район в Івано-Франківській області та обласний центр.
Всі інші регіони, в тому числі Київ – в “зеленій” зоні.
Луцьк і Тернопіль не згодні
У перший же день “кольорового” карантину місцева влада Луцька і Тернополя заявила, що не виконуватиме приписи Кабміну і не буде посилювати карантин.
Зазначимо, що йдеться саме про міста – це не стосується інших регіонів Волинської та Тернопільської області.
Луцьк: “Ми проти руйнування життя людей”
Радник мера Ігор Поліщук заявив, що Луцьк віднесли до “червоної” зони “без будь-яких особливих причин”.
“Справжні мотиви такого рішення незрозумілі, адже останнім часом в статистиці щодо рівня захворюваності Covid-19 у місті нічого не змінилося”, – зазначив Поліщук.
Рішення уряду щодо протидії поширенню коронавірусу він назвав “недолугими, несвоєчасними і непрофесійними” і зазначив, що міськрада не буде ухвалювати ніяких рішень про зупинку транспорту або закриття будь-яких закладів.
Як пише ВолиньPost, поліція попередила перевізників, щоб ті не виходили на рейс з 3 серпня, інакше на них складатимуть протоколи.
Аналогічну роботу правоохоронці провели з іншими установами, які не можуть працювати в “червоній” зоні: кожен заклад отримав під розписку попередження про заборону працювати з понеділка.
І ось що на це відповіли в мерії:
“Всім підприємцям, підприємствам, установам та організаціям щодо яких буде складено протокол про порушення правил карантину у зв’язку з безпідставним внесенням нашого міста до “червоної” зони буде надано повний спектр юридичних послуг щодо захисту в суді та оскарження зазначених протоколів“.
Заступник міського голови Григорій Недопад підсумував, що посилювати карантин у місті не будуть.
“Ми проти безпідставного блокування нашого міста і руйнування життя людей. Оскільки за поверненням до жорсткого карантину ховається підрив економіки, втрата робочих місць, руйнування малого та середнього бізнесу. Люди не витримають такого знущання, адже інакше, ніж знущанням, рішення віднести Луцьк і Тернопіль до “червоної” зони назвати не можна”, – написав він у своєму Facebook.
В ході позачергової сесії міської ради 3 липня депутати проголосували проти так званої “червоної” карантинної зони і звернулися до керівництва країни з проханням скасувати посилення карантину в місті.
“Луцьк повинен жити, бізнес і транспорт повинні працювати”, – додав Поліщук.
Тернопіль: “Нас хочуть взяти в блокаду”
Мер Сергій Надал висловив категоричну незгоду у зв’язку з віднесенням міста до “червоної” зони і ще 1 серпня зазначив, що уряд має переглянути своє рішення.
“Чи не тому (віднесли до “червоної” зони, – ред.), що тернополяни збирають підписи на захист української мови, а в Луцьку зірвалася “антитерористична операція”? Чи не тому, що відстоювали національну позицію під стінами Верховної Ради в Києві? Що виступили проти дистанційного навчання? Це так чинять з “непокірними” обласними центрами?” – написав Надал.
Він заявив, що має всі підстави стверджувати, що Тернопіль передчасно віднесли до “червоної” зони. За словами мера, показники захворюваності в місті за останні дні пішли на спад і тримаються на тому ж низькому рівні.
“Вважаю рішення Центральної комісії з питань ТЕБ і НС суто політичним. Складається враження, що тернополян хочуть ізолювати від України. Нас хочуть взяти в блокаду”, – додав Надал.
Позачергова сесія міськради, яка пройшла 3 серпня, заявила про рішучу незгоду з віднесенням Тернополя до “червоної” зони карантину.
Надал закликав міністра інфраструктури не зупиняти залізничне сполучення з містом, адже, як відомо, “Укрзалізниця” припинила продаж квитків на пасажирські поїзди з Луцька та Тернополя.
Втім, за словами мера міста, компанія все ж таки продавала квитки після введення обмежень. Пасажири потягу сполученням Київ-Тернопіль вже в ході поїздки дізналися, що той не робитиме зупинку в Тернополі, через що влаштували бунт.
“Тільки коли тернополяни вчинили бунт, керівник потяга таки погодився зупинитися і висадити людейу Тернополі”, – пишуть “Новини Тернополя”. Видання зазначає, що в потязі їхали 85 жителів обласного центру, серед яких батьки з дітьми, хворими на ДЦП.
Реакція влади
Заступник глави МВС Антон Геращенко попередив, що мери відповідатимуть за кожного загиблого від коронавірусу.
“Ті мери міст, які займаються популізмом, хочуть стояти осторонь, розповідати, що їм не потрібен карантин, відповідатимуть за кожного загиблого у своїх містах”, – сказав він.
Президент Володимир Зеленський зажадав від уряду чіткого пояснення умов адаптивного карантину. Зокрема, він попросив розповісти громадянам, як і для чого відбувається поділ на зони.
Карантинний бунт. Луцьк і Тернопіль – не першопрохідці
Коли наприкінці квітня українці почали масово скаржитися на обмежувальні заходи через Covid-19, влада Черкас послабила карантин у місті.
Реакція від центру послідувала негайно: глава МОЗ Максим Степанов засудив таке рішення, а міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив, що реагування на послаблення карантинних заходів у Черкасах буде жорстким.
У ситуацію втрутився особисто Зеленський, який під час відеозвернення передав меру міста Анатолію Бондаренку “привіт” від МВС та Служби безпеки України. На що Бондаренко заявив, що його не вдасться залякати кримінальним переслідуванням.
За фактом ослаблення карантину було відкрито кримінальне провадження в ході якого мера навіть викликали на допит в якості свідка.
З останніх новин відомо, що Бондаренко вирішив брати участь у місцевих виборах-2020.