"Карантинні" виплати: Хто з українців і в якому обсязі може розраховувати на допомогу від держави

Коронавірус зачепив практично всі сфери життя людини, зокрема вдарив по бізнесу і залишив частину українців без роботи

Пандемія коронавірусної інфекції Covid-19 внесла не найкращі корективи у звичний до цього лад життя. Обмежувальні заходи, запроваджені для боротьби з нею, “змусили” на певний час закрити дрібні підприємства, торгові центри, заклади харчування, кінотеатри і залишили без роботи їхніх співробітників.

Нелегко довелося ФОП, які намагаються хоч якось утримати на плаву свій бізнес; медикам, що цілодобово доглядають за пацієнтами; працівникам, які або звільнилися за власним бажанням, або потрапили під скорочення.

Тому розповідаємо, на яку допомогу від держави на карантині вони можуть розраховувати, і почнемо, мабуть, з найменш захищеного прошарку населення.

Пенсіонери

Додаткова 1 тис. грн. Ще на початку карантину президент Володимир Зеленський пообіцяв, що пенсіонери, які отримують менше ніж 5 тис. грн, отримають доплату в розмірі 1 тис. грн.

Гроші почали виплачувати наприкінці квітня. Це була одноразова допомога. Її отримали також особи з інвалідністю, діти з інвалідністю, особи з інвалідністю з дитинства та соціальні пенсіонери.

Крім цього, з квітня пенсіонерам, які досягли віку 80 років (і старше), встановили щомісячну компенсаційну виплату у розмірі до 500 грн. При цьому отримувати її можуть лише ті, у кого пенсія не перевищує 9205 грн.

Довідка. З 1 липня в Україні вкотре підвищився один із соціальних стандартів – прожитковий мінімум, що зі свого боку вплинуло на розмір пенсій. Тож мінімальні виплати для осіб, які втратили працездатність, зросли на 74 грн – до 1712 грн.

Це не було пов’язано з карантином: відповідне підвищення пенсій прописано в нормах Закону “Про Державний бюджет України на 2020 рік”.

Фізичні особи-підприємці

“Дитячі” виплати

Інакше кажучи, допомога на дітей для ФОП, які не мають найманих працівників і які на період карантину призупинили свій бізнес і втратили прибуток.

Умова. Виплати можуть отримати ФОП, що належать до першої та другої групи платників єдиного податку, які сплачували ЄСВ та мають дітей до 10-річного віку.

Розмір. На дитину до 6 років – 1779 грн, від 6 до 10 років – 2218 гривень.

Термін. Допомога виплачується на період карантину (щомісяця) і впродовж першого місяця після його скасування.

Документи, необхідні для оформлення:

– заява, яка складається з персональних даних заявника, даних про дітей та даних для перерахування коштів;

– сканована копія свідоцтва про народження дитини (дітей);

– сканована копія довідки з Пенсійного фонду про сплату ЄСВ (форма ОК-7);

– сканована копія документа, що засвідчує проживання на території України (для іноземців);

– сканована копія документа про встановлення опіки (для опікунів).

Процедура оформлення. Три варіанти на вибір:

– роздрукувати перераховані вище документи і надіслати їх на адресу вашого управління соцзахисту;

– заповнити електронну форму на офіційному сайті Міністерства соціальної політики в розділі “е-сервіси” (посилання тут);

– скористатися єдиним порталом державних послуг “Дія”.

Довідка. Станом на середину липня відповідну допомогу призначили 80 тис. 950 ФОП, з них – 74 тис. 892 особи вже отримали виплати.

Допомога з часткового безробіття

На початку червня набув чинності новий порядок надання допомоги з часткового безробіття для ФОП на час карантину, завдяки якому на таку допомогу тепер можуть розраховувати підприємці, зокрема які не мають найманих працівників.

Умова. Виплати передбачені для ФОП, які зупинили або скоротили свою діяльність через карантин і які сплачували ЄСВ протягом останніх шести місяців до зупинення/скорочення діяльності.

Розмір. Допомога встановлюється за кожну годину зупинення/скорочення діяльності та з розрахунку 2/3 від бази нарахування ЄСВ, але не більше ніж мінімальна заробітна плата (4723 грн) на місяць.

Термін. Виплати надаються на період зупинення/скорочення діяльності та протягом 30 календарних днів після завершення карантину.

Документи, необхідні для оформлення:

– заява на отримання допомоги в довільній формі;

– завірена копія наказу з датою зупинення або скорочення діяльності;

– довідка про сплату ЄСВ за останні 6 місяців;

– відомості відповідно до Додатка 2 Порядку № 306.

Процедура оформлення. Оригінали документів подаються до центру зайнятості в один зі зручних для вас способів або поштою, або ж через скриньку для кореспонденції, яка є біля кожного відділення ЦЗ.

Документи перевіряють протягом 3 робочих днів. Якщо виявлять якісь помилки, то підприємця про це сповістять і дадуть можливість протягом 5 днів надати новий або виправлений пакет документів.

Рішення про надання допомоги ухвалюється протягом трьох робочих днів.

Важливо! Допомога з часткового безробіття не оподатковується.

Довідка. На відповідні виплати уряд виділив 4,7 млрд грн. Станом на середину липня допомогу з часткового безробіття отримують 153 тис. ФОП. До лідерів за призначенням допомоги належать Львівська обл. – 34 875 позитивних рішень, Харківська – 24 723 рішення та Івано-Франківська обл. – 17 155 рішень.

Доплати для соцпрацівників

Перелік посад соцпрацівників, яким передбачені додаткові доплати, Міністерство соціальної політики затвердило ще в травні.

Отже, доплату в розмірі до 100% заробітної плати можуть отримати:

– педагог соціальний/фахівець із соціальної роботи;

– фахівець із соціальної допомоги вдома;

– соціальний працівник;

– соціальний робітник;

– фахівець із фізичної реабілітації;

– практичний психолог/психолог.

Терміни отримання. На період дії карантину та протягом 30 днів із дня його скасування.

Рішення про призначення цих доплат ухвалює керівник установи сфери захисту, а виплачуються вони коштом і в межах видатків місцевих бюджетів.

Доплати для медиків

На засіданні 30 березня Верховна Рада ухвалила закон про додаткові виплати під час карантину, в якому серед іншого було прописано 300%-ну надбавку для медиків.

Вона прив’язана до окладу, а не до зарплати, і якщо подивитися на новини з регіонів за кілька місяців, то гроші дісталися або не всім, або не в повному обсязі.

У квітні уряд видав постанову №331, в якій нарешті конкретно окреслили, що на доплати можуть претендувати тільки ті медики, які лікують хворих на коронавірус, і уточнили, що надбавка прив’язана до заробітної плати.

Зі стартом медичної реформи з квітня виплати здійснюються через Національну службу здоров’я України. Щоб їх отримати, керівник закладу охорони здоров’я повинен видати відповідний наказ і ознайомити з ним працівника під розпис.

Безробітні

Виплати з безробіття. Завдяки карантину внесено зміни в процедуру отримання статусу безробітного та оформлення допомоги.

Крім цього, на період дії обмежувальних заходів збільшили розмір мінімальної допомоги для офіційно зареєстрованих безробітних.

На яку суму можна розраховувати, як оформити допомогу, чи потрібно відвідувати для цього службу зайнятості – читайте ТУТ.

Довідка. Станом на липень в Україні налічується півмільйона офіційно зареєстрованих безробітних.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *