"Європа і США зайняті, їм не до вас". Чому всі заговорили про нове ймовірне вторгнення Росії в Україну

Що сталося

У вересні 2020 року Росія знову може вдертися в Україну, зокрема в Херсонську область. Таке припущення в інтерв’ю українському телеканалу “Дом” висловив американський генерал-лейтенант у відставці, командувач сухопутних сил США в Європі з 2014-го до 2017-го, керівник кафедри стратегічних досліджень у вашингтонському Центрі аналізу європейської політики Бен Годжес.

За словами офіцера, вторгнення можуть готувати під виглядом масштабних військових навчань “Кавказ 2020”, які Кремль планує провести на початку осені цього року в Південному військовому окрузі.

“Я дуже стурбований тим, що може статися у вересні. Сили РФ збираються провести навчання “Кавказ 2020″, тому в Південному військовому окрузі поруч із Чорним морем та Україною буде велика кількість військ і військового потенціалу. І водночас ми чуємо все більше й більше розмов про брак води у Криму”, – сказав Годжес.

Однією із причин імовірного вторгнення, на думку генерала, є намагання офіційної Москви розв’язати проблему з постачанням води у Крим.

“У них значна посуха через погоду, і тому Україна правильно заблокувала воду, що надходить із річки Дніпро Північно-Кримським каналом на півострів. Те, що там проблема з водою, – це проблема, яка виникла через незаконну російську анексію. Я сподіваюся, що помиляюся, але з огляду на типову поведінку Росії в минулому, у мене є бачення, що під час навчань “Кавказ” вони заявлять про важку гуманітарну ситуацію у Криму через воду, а потім скажуть, що в них немає вибору”, – припустив Годжес.

Довідка “ГОРДОН”. Військові навчання “Кавказ” проводять на території Південного військового округу, війська якого розташовані в Адигеї, Дагестані, Інгушетії, Кабардино-Балкарії, Калмикії, Карачаєво-Черкесії, Північній Осетії, Чечні, Краснодарському і Ставропольському краях, Астраханській, Волгоградській та Ростовській областях, а також в анексованому Росією Криму та місті Севастополь.

Штаб округу дислокується в Ростові-на-Дону. Крім того, за межами РФ розташовано три військові бази округу: в окупованій Південній Осетії, Абхазії та Вірменії.

Військові навчання “Кавказ” проводили вже двічі – 2012-го і 2016 року. Востаннє в них брало участь приблизно 12,5 тис. військовослужбовців. “Кавказ 2020” мають провести у вересні, точної дати проведення міноборони РФ поки не оголошувало. Заступник міністра оборони Росії Юнус-Бек Євкуров сказав виданню “Красная звезда”, що це буде основний і наймасштабніший захід бойового навчання військ у РФ цього року.

Причини ймовірного вторгнення

Пізніше вже в розгорнутому інтерв’ю виданню LВ.ua Годжес озвучив свої версії про мотиви ймовірного нового вторгнення Росії в Україну, незважаючи на чинні західні санкції за анексію Криму і розв’язання війни на Донбасі. За припущенням генерала, таких мотивів у керівництва РФ може бути як мінімум три:

1. Гострий брак води у Криму. Генерал Годжес вважає, що основною метою Росії в разі ймовірного захоплення Херсонської області буде дамба у Новій Каховці, що “дасть можливість воді повернутися у Крим”. На його думку, така поведінка є типовою для Москви.

До анексії Україна забезпечувала через Північно-Кримський канал до 85% потреб території у прісній воді. Навесні 2014 року після анексії Київ припинив подавати воду на півострів. У квітні 2017 року кримська влада запевняла, що їй вдалося повністю подолати цю проблему, але, як повідомляли експерти виданню “Крим.Реалії”, ця інформація не відповідає дійсності.

За даними ЗМІ, у Криму поки не знайшли альтернативи постачанню дніпровської води, крім масштабного викачування підземних вод. Українська влада заявляє, що постачання води у Крим відновлять тільки після деокупації півострова.

2. Захоплення і контроль частини Чорноморського регіону “від Одеси до Керчі”.

“Я не думаю, що Росія вбачає своєю метою тільки Херсон. Упевнений, що для Москви ендшпілем буде повноцінний контроль над простором українського чорноморського узбережжя – від Одеси до Керчі. Це допоможе їм не просто ізолювати Україну від Чорного моря, але й надасть можливість повного контролю над північною частиною водойми, починаючи від Придністров’я і аж до Азовського моря”, – сказав Годжес.

За словами генерал-лейтенанта, в разі захоплення українська частина чорноморського узбережжя “стане чудовою стартовою платформою для активніших дій РФ у Сирії, Східному Середземномор’ї, Лівії. А це вже дасть змогу росіянам домогтися домінування в регіоні”.

3. Дестабілізація України і решти Європи зсередини. За словами генерала, в першому випадку Кремль використає українських олігархів, “капітал яких пов’язаний із російськими компаніями”. У випадку ж із Європою, підкреслює Годжес, Росія скористається війною в Лівії, щоб наповнити країни ЄС черговою хвилею біженців.

“Зараз увагу Кремля сконцентровано на Чорному морі і Східному Середземномор’ї, на Лівії і Сирії. Усе це – один театр бойових дій. Усе це взаємопов’язано. Те, що росіяни зараз роблять у Лівії, стало можливим завдяки їхнім акціям у Сирії, завдяки наявності військово-морської та авіабази. А цього б не було без наявності вихідної точки в Чорному морі [ідеться про Крим]”, – переконаний Годжес.

В інтерв’ю генерал-лейтенант недвозначно дав зрозуміти, що США і Західна Європа не відреагують на чергову агресію Кремля проти України належно, оскільки будуть зайняті власними внутрішньополітичними проблемами.

“Європа і Сполучені Штати зайняті, їм просто не до вас [України]. У вересні 2020 року у самому розпалі будуть президентські вибори в Америці. Багато хто поставиться упереджено до будь-якої наданої інформації про події у вашому регіоні”, – підкреслив генерал Годжес.

Реакція на слова генерала

Прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков назвав “абсолютною дурістю” припущення, що Росія може розпочати військовий наступ проти України, щоб дістати доступ до води для Криму.

“Це абсолютна дурість, це штучне нагнітання антиросійської істерії в Україні, на жаль, яке в жодному разі не сприяє врегулюванню ситуації на південному сході”, – передає слова Пєскова “Крим.Реалії”.

Секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов в інтерв’ю “Українській правді” запевнив, що на засіданнях РНБО питання постачання води в анексований Крим не обговорювали.

“Відновлення водопостачання можливе лише після відновлення України в межах міжнародно визнаних кордонів. […] У нас у Раді нацбезпеки працює окрема група, яка займається стратегією деокупації Криму. Але треба розуміти, що це не таке просте питання, яке можна вирішувати, знаєте, так – раз, і його вирішено”, – сказав Данілов.

Український Генштаб побоювань Бена Годжеса не підтверджує. У коментарі “РБК-Україна” командувач Об’єднаних сил ЗСУ генерал-лейтенант Сергій Наєв, який відповідає зокрема за кримський напрямок, заявив, що в українських військових немає даних про підготовку атаки росіян із півдня.

“Інформації про активізацію сил противника на південному напрямку, а саме з боку Криму, в командуванні Об’єднаних сил Збройних сил України немає. Але нами посилені всі види розвідки, від якої щодня надходить інформація”, – заявив Наєв.

Проте командувач наголосив, що бойову службу перевели на посилений режим.

“Ми чітко розуміємо всі сценарії розвитку ситуації на цьому напрямку й адекватно оцінюємо можливості збройних сил РФ щодо нарощування військової сили за короткий час. Тому вже виконали певну частину робіт по підвищенню бойових можливостей наших військ на цьому напрямку і продовжуємо цю роботу кожен день. Ситуація контрольована”, – підкреслив Наєв.

В інтерв’ю одеському видання “Думская” новопризначений командувач Військово-морських сил України контр-адмірал Олексій Неїжпапа заявив, що не відкидає варіанта, за якого російські війська спробують прорватися із Криму на південь Херсонської області, щоб дати можливість пустити воду з Дніпра в Північно-Кримський канал.

“Я не відкидаю таких дій із боку Російської імперії. Ми готуємося. Усе розповісти не можу, але ось вам маленький факт. Дальність ракетного комплексу “Нептун” дає змогу застосовувати його з материкової України на підходах до Севастополя. Ось там і подивимося […] Щойно ми зрозуміємо, що у Криму почнуть відновлювати канал, туди вливатимуть фінансовий ресурс Російської імперії (так, я так їх називаю: це імперія з диктатором на чолі), то це буде точним сигналом того, що РФ готується до повномасштабної конфронтації. І тоді нам доведеться відповідати на виклики”, – зазначив командувач ВМС.

Глава українського зовнішньополітичного відомства Дмитро Кулеба переконаний, що необхідно бути готовими до будь-яких дій із боку Росії через дефіцит води в анексованому Криму. Про це дипломат розповів “Крим.Реалії”.

“Досвід 2014 року вчить нас, що може бути все, що завгодно. Що стосується саме збройного способу, то це не завдання МЗС – моделювати такі ситуації. Це завдання наших військових – укріплювати оборону української держави й забезпечувати її. Ну, і ми, відповідно, відіграємо тут допоміжну політичну функцію. Але я завжди до відносин із Росією підходжу з дуже простої позиції: потрібно бути готовим до будь-якого сценарію”, – резюмував Кулеба.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *