Французька розвідка має відомості про проникнення в зону конфлікту в Нагірному Карабасі бойовиків джихадистських угруповань із Сирії. Вони потрапили туди через Туреччину, пише “Немецкая волна” 1 жовтня з посиланням на заяву президента Франції Еммануеля Макрона перед початком саміту Євросоюзу у Брюсселі.
За його словами, ідеться про “дуже серйозний” новий факт, який має стати предметом обговорення глав і урядів країн ЄС.
Макрон розповів про домовленості з президентом РФ Володимиром Путіним і президентом США Дональдом Трампом щодо обміну інформацією про ситуацію, щоб зробити “з неї всі висновки”.
Агентство Reuters повідомило, що бойовики із джихадистських угруповань Сирії потрапили в Нагірний Карабах через Газіантеп (місто на південному сході Туреччини).
МЗС Росії також заявило про перекидання в зону нагірно-карабаського конфлікту бойовиків незаконних збройних формувань із Сирії та Лівії для участі в бойових діях.
1991 року за підтримки Вірменії Нагірний Карабах оголосив про незалежність від Азербайджану. Це призвело до бойових дій, які тривали до 1994 року. Збройний конфлікт завершився підписанням Бішкекського протоколу про перемир’я і припинення вогню, але час від часу між сторонами виникають збройні сутички. За час конфлікту в регіоні загинуло більше ніж 30 тис. осіб. Азербайджан вважає Нагірний Карабах, де переважно живуть етнічні вірмени, окупованою Вірменією територією.
27 вересня 2020 року в Нагірному Карабасі спалахнув наймасштабніший за останні роки конфлікт. Міністерство оборони Азербайджану звинуватило Вірменію в “масштабній провокації”, обстрілі позицій азербайджанської армії та оголосило про початок “стрімкого контрнаступу”. Вірменська влада, своєю чергою, заявила, що азербайджанські військові ініціювали наступ на Нагірний Карабах. Під час конфлікту сторони використовують танки, важку артилерію й авіацію.
Воєнний стан ввели як у Вірменії, так і в окремих районах Азербайджану. Обидві країни, що беруть участь у конфлікті, оголосили мобілізацію.
Туреччина заявила про підтримку Азербайджану в конфлікті з Вірменією, яка, на думку Анкари, “укотре порушила міжнародне право”. Президент Туреччини Реджеп Ердоган сказав, що Вірменія має покинути окуповану нею територію Нагірного Карабаху. У Вірменії заявили про втручання Туреччини в конфлікт. За даними міноборони країни, 29 вересня вірменський літак Су-25 було збито турецьким винищувачем F-16, пілот загинув. Туреччина цю інформацію спростувала.
Президент Азербайджану Ільхам Алієв і прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян 29 вересня заявили, що країни зараз не готові до переговорів про врегулювання конфлікту.
1 жовтня Путін, Макрон і Трамп випустили спільну заяву, у якій закликали лідерів Вірменії та Азербайджану повернутися за стіл перемовин без попередніх умов.