Білоруські силовики затримали групу робітників, присутніх на території рудоуправління ОАО “Беларуськалий”, щоб підтримати шахтаря, який протестує. Про це в Telegram повідомив страйком підприємства вранці 21 вересня.
“Захоплення було блискавичним. Народ навіть оком не встиг моргнути, як ОМОН із кількох бусів налетів на групу мирних робітників, які вийшли, щоб підтримати свого колегу”, – розповіли робітники.
За інформацією страйкому, вранці 21 вересня шахтар Олег Кудьолка з четвертого рудоуправління відмовився виходити на поверхню після роботи. Так він висловив протест “проти звірств із боку злочинної влади щодо мирного населення Білорусі”.
“Нерви ще одного шахтаря не витримали цих подій у країні свавілля і беззаконня. Після нічної зміни він відмовився підніматися на поверхню до виконання його вимог”, – пише страйком підприємства.
Дружина Кудьолки розповіла, що його підняли із шахти і на машині швидкої допомоги відвезли у психоневрологічний диспансер.
“Надійшла інформація від дружини Олега. Він телефонував їй і передав приблизно таке: підняли на поверхню, завантажили в “швидку” і в супроводі машини з невідомими особами везуть у психоневрологічний диспансер”, – розповіли у страйкомі.
Гірник сформулював свої основні вимоги в листі. Зокрема, він виступив за відставку гендиректора “Беларуськалия“, звільнення ув’язнених членів страйкому, скасування рішення щодо звільнення працівників підприємства, які страйкують, і припинення насильства силовиків.
Працівники рудників “Беларуськалия” припинили видобуток руди 17 серпня з вимогою відставки чинного президента Білорусі Олександра Лукашенка.
Лукашенко у відповідь сказав, що запросить шахтарів з України працювати на “Беларуськалий”. Українські шахтарі почали записувати відеозвернення до своїх білоруських колег із хештегом # українськіШахтаріНеШтрейкбрехери.
ОАО “Беларуськалий” експортує свою продукцію майже у 120 країн світу, ідеться на сайті підприємства. До його складу входять чотири рудоуправління, а також допоміжні та обслуговувальні підрозділи (транспортні, енергетичні, ремонтні, будівельні та інші фірми і цехи).
У Білорусі від 9 серпня не вщухають масові акції протесту. Учасники демонстрацій вважають, що результати голосування на виборах президента, що тривали з 4-го до 9 серпня, сфальсифікували. За офіційними даними, перемогу здобув Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи засвідчили протилежну картину – упевнену перемогу Тихановської.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, зокрема з використанням світлошумових гранат, гумових куль і водометів. За час протестів було затримано приблизно 10 тис. демонстрантів, сотні дістали травми і поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів.