Протести не вщухають і виглядають досить радикально. Розповідаємо, що змусило вийти на вулиці Польщі тисячі жінок. І, до речі, не тільки їх
Шість днів тому, 22 жовтня, Конституційний суд Польщі визнав антиконституційним положення закону, що дозволяє проведення аборту в разі серйозної і незворотної інвалідності плода або його невиліковного захворювання.
Це рішення одразу викликало масові протести. Того ж дня, за даними ЗМІ, на вулиці вийшло близько тисячі людей. Далі кількість протестувальників збільшилася. У чому причина?
Де-факто це практично повна заборона абортів
Справа в тому, що в Польщі спочатку було одне з найсуворіших законодавств з приводу абортів. Як пише BBC, воно з’явилося у вигляді так званого “абортивного компромісу”.
До цього “компромісу” привели гострі дискусії в країні, які почалися на початку 90-х. З одного боку – церква і консерватори, які хотіли повністю заборонити аборти. З іншого – ліві та ліберали, які протестували проти заборони.
Підсумок (як виявилося, проміжний) – “абортивний компроміс”, досягнутий у 1993 році. Його суть: у країні дозволяють аборти. АЛЕ ЛИШЕ В ТРЬОХ ВИПАДКАХ:
– якщо вагітність становить загрозу життю або здоров’ю матері;
– якщо медики виявлять у плода важкий і незворотний дефект або невиліковну хворобу, що загрожує життю (саме цей випадок “скасував” Конституційний суд);
– якщо вагітність настала внаслідок кримінального діяння (тобто йдеться про зґвалтування).
Тепер законних причин для проведення аборту в Польщі залишилося два. А на законодавство, визнаному судом антиконституційним, як уточнюють ЗМІ, спиралося приблизно 98% переривань вагітності, які легально провели в країні минулого року.
Чому це взагалі сталося?
Все просто. У Польщі, як відомо, досить сильні релігійні католицькі настрої. А католицька церква має дуже великий вплив. Власне, тому вищезгаданий “абортивний компроміс” і мав місце до певного часу.
Тим паче що він, по суті, не влаштовував обидві сторони.
“До певного часу” – це до 2015 року. Саме цього року до влади в Польщі прийшла консервативна партія “Право і справедливість”. І, власне, відтоді й почався відлік до появи та імплементації подібних рішень.
І перші спроби заборонити аборти почалися аж ніяк не зараз.
Важливий контекст
Щороку в Польщі проводять близько тисячі легальних операцій із переривання вагітності. Однак, за даними правозахисників, насправді кількість абортів, що проводять або підпільно, або в інших країнах, досягає 80-120 тис. на рік.
Початок боротьби проти абортів
Спроба номер 1. 2016 рік
У 2016 році до парламенту внесли законопроект, що забороняє аборти через дефекти плода. Він також передбачав п’ятирічне ув’язнення для жінки, яка зробила незаконний аборт, і для лікаря, який провів операцію.
У відповідь поляки вийшли на масові протести і змусили “ПіС” відмовитися від розгляду цього законопроекту.
Спроба номер 2. 2017 рік
Наступного року в парламенті Польщі з’явився схожий проект. У ньому залишилася заборона абортів через дефекти плода, а норму про в’язницю для жінок і лікарів було вилучено.
По суті, його почали розглядати лише у квітні цього року. Після дискусії сейм відправив його на доопрацювання.
І ось тепер настала черга третьої спроби.
Спочатку
Все почалося зі звернення 119 депутатів Сейму до Конституційного суду. Вони просили визнати антиконституційним положення закону від 1993 року про легальність аборту в разі дефекту плода або невиліковної хвороби.
Формулювання: положення порушує право на життя і гідність особистості ще ненародженої дитини.
Насправді протести почалися ще під час розгляду звернення депутатів. Але вони не допомогли.
Реакція
Президент Польщі Анджей Дуда прогнозовано підтримав рішення суду. “Я багато разів говорив про це і ніколи не приховував, що так званий аборт з євгенічних мотивів не повинен допускатися в Польщі. Я вірив і вірю, що кожна дитина має право на життя“, – зазначив Дуда.
При цьому в ПіС зазначили, що збираються внести до постанови зміни, які дозволять або полегшать життя жінкам, які народжують дітей-інвалідів.
Ну а значна частина польського суспільства відповіла протестами.
Як відбуваються протести?
Перша хвиля протестів почалася ввечері 22 жовтня, практично одразу після рішення суду. І просто під будівлею цього самого суду. Протест переріс у сутички з поліцією. Унаслідок заворушень правоохоронці застосували сльозогінний газ. Також відбулися перші затримання.
Пізніше протест продовжили.
Зокрема, протестувальники заблокували дороги в 50 польських містах, зокрема у Варшаві. Також демонстранти вривалися на служби до церков і наносили графіті на будівлі храмів, що Польщі з її великою кількістю побожного населення є дивовижним явищем.
При цьому ЗМІ повідомляли, що багато хто з учасників протестів тримав плакати з образливими написами на адресу уряду і з вимогами його відставки.
Популярні гасла: “Аборт уряду”, ” Це війна!”, “Уйо…те!”. Акції відбулися по всій країні. Зокрема, у Кракові, Лодзі, Білостоці, Гданську та інших містах.
У відповідь консерватори закликали “захистити церкви” від демонстрантів. А лідер партії “Право і справедливість” Ярослав Качинський виступив зі зверненням до народу, назвав учасників протестів “злочинцями” і закликав захистити дітей від “згубного впливу нігілізму та експресії протестувальників”.
Замість проміжного підсумку
“Покликання лікаря – приносити полегшення тим, хто страждає… Скасування допустимості переривання вагітності поставить лікарів у ситуацію, коли вони будуть змушені приносити або продовжувати страждання [вагітних жінок] проти волі своїх пацієнток, усвідомлюючи можливі ускладнення“, – цитує BBC відкритого листа, підписаного понад 800 польськими медиками.