Євросоюз розглядає можливість скерувати представника для прямих переговорів із владою Білорусі, заявив президент Литви Гітанас Науседа в поширеному коментарі для ЗМІ, яке цитує агентство “Інтерфакс-Україна”.
Науседа сказав, що обговорив цю ідею з головою Європейської ради Шарлем Мішелем телефоном. За словами президента, обговорювали можливості провести зустріч ЄС на рівні лідерів або міністрів щодо ситуації в Білорусі.
“Мішель пообіцяв повернутися із пропозиціями про можливість скерувати представника ЄС для проведення прямих переговорів із білоруською владою, організувати конференцію міністрів на високому рівні, позачергове засідання Європейської ради – теж імовірна альтернатива”, – сказав президент.
За його словами, Литва готова взяти на себе роль посередника у справі врегулювання білоруської кризи.
“Часу в нас небагато, потрібно вживати максимально термінових заходів до того, щоб узяти процес під контроль і повернути в цивілізовані межі. Литва готова бути посередником у цьому процесі – до цього нас зобов’язують і наша історична близькість, і сусідство, і факт, що ми надали притулок лідерам опозиції”, – сказав президент.
У Білорусі 9 серпня минув основний день голосування на президентських виборах. Згідно з попередніми результатами Центрвиборчкому країни, за президента Олександра Лукашенка проголосувало 80,2% виборців, за опозиційну кандидатку Світлану Тихановську – 9,9%.
Після закриття виборчих дільниць у кількох містах Білорусі почалися протести, наймасовіші – у Мінську. Між силовиками і протестувальниками виникли сутички. Для розгону протестувальників у центрі Мінська силовики застосовували світлошумові гранати, гумові кулі та водомети. Правозахисники поінформували про десятки постраждалих під час протесту.
Слідчий комітет Білорусі порушив 21 кримінальну справу після протестів за фактами масових заворушень, хуліганства й опору співробітникам міліції.
10 серпня протести тривали. У центр Мінська стягнули міліцейські автобуси й автозаки. Влада міста перекрила шість станцій метро “для гарантування безпеки пасажирів” перед акцією протесту не згодних із результатом виборів. Протестувальники стали закидати ОМОН “коктейлями Молотова”. Протести почали стихати приблизно о 1.30, станом на 3.00 ситуація, за даними ЗМІ, стабілізувалася.
Цього дняь в Мінську загинув один з активістів .
США засудили застосування сили до мітингувальників, країни НАТО, ОБСЄ, а також Україна, Польща і Литва закликали владу країни утриматися від насильства. Високий представник Євросоюзу із закордонних справ Жозеп Боррель заявив, що під час виборчої кампанії народ Білорусі продемонстрував прагнення до демократичних змін, але вибори не були ані вільними, ані справедливими.