У цей день прийнято приносити в храм для освячення мед, мак і лікарські трави
14 серпня православні віруючі святкують Медовий Спас, який в народі ще називають Маковеєм. У цей день православна Церква звершує свято Всемилостивому Спасу і Пресвятій Богородиці.
Також починається двотижневий Успенський піст – найкоротший, але суворий майже як Великий піст. Піст передує святу Успіння Божої Матері. А його перший день – Походження Чесних Древ Животворящого Хреста Господнього. У центр храму на ранкових службах виноситься хрест: до суботньої вечірньої служби всі віруючі можуть йому вклонитися.
Церковні свята збіглися з періодом закінчення збору врожаю меду і зараз ми, як і наші предки, відзначаємо Медовий Спас в храмі, освячуючи мед і прикладаючись до Хреста Господнього.
Традиція
На Медовий Спас прийнято приносити в храм для освячення мед, мак, лікарські трави.
У пасічників є традиція в цей день роздвати по шматочку сот з медом дітям і жебракам.
На Медовий спас печуть пісні медові пряники, готують млинці з медом, медовий квас, варять медовуху.
Свято також називають Маковеєм, а в народі – Маковим Спасом. У народі це церковне свято поєднали з початком збирання врожаю маку на полях. У церки згадують сімох братів-мучеників Маккавеїв з їх матір’ю Соломією. У 166 році до н. е. династія Маккавеїв повстала проти указів, які забороняли релігійні практики.
На Маковія прийнято збирати польові квіти і збирати їх в букет, а після цього освятити в церкві. Такий букет називається “маковейчик” або “маковейка“.
Серед квітів в букеті обов’язково повинен бути мак. У нього можна класти також чорнобривці, жоржини, айстри, гвоздики, барвінок, а також різні трави: базилік, м’яту, чебрець, любисток та інші.
Цікава традиція існує в Житомирській обл. – там у маковейний букет додають моркву, невеликі качани кукурудзи, а ще горох, квасоля і кріп.
До самої весни “маковейчики” прийнято зберігати як оберіг. Деякі взимку мак використовують для куті на Різдво, а на Благовіщення засушені квіти дівчата вплітали у волосся.
Але це ще не всі назви Медового Спаса. Так, він також відомий як “Спас на воді“. Існує побутове пояснення: в цей день чистили старі і освячували нові колодязі, водойми і джерела.
Після хресного ходу люди купалися “для очищення від гріхів” і купали всю свою домашню худобу. Після так званого “Мокрого Спаса” селяни вже не купалися.
Прикмети
Святкування Медового Спаса пов’язане із початком збору врожаю. Люди, які займалися сільським господарством, вважали, що з цього дня можна починати підготовку до зими і проводжати літо.
Народні прикмети на Медовий Спас:
На Маковія літо закінчується, осінь починається; Якою буде погода на Маковея, таким буде наступний рік; На перший Спас і жебрак медок спробує; У першого Спаса всього в запасі: і дощу, і сонця, і вітру; Після першого Сспаса в річку не заходять; Ластівки три рази відлітають – на три Спаси.
Вважається, що на Маковія не можна голосно розмовляти, сваритися, лаятися і шумно святкувати. Також в цей день не можна прибирати в будинку і працювати. Не можна бажати кому-небудь зла, інакше воно вам же і повернеться.