Глухий кут у питанні продовження договору про стратегічні наступальні озброєння і розрив радянсько-американського договору 1987 року про ліквідацію ракет середньої та меншої дальності (ДРСМД) дають змогу припустити, що ера двосторонніх угод про контроль над ядерними озброєннями між Росією та США добігає кінця, це створює передумови для нового етапу ядерної ескалації. Таких висновків дійшли експерти Стокгольмського інституту дослідження проблем миру (SIPRI). Щорічний звіт опубліковано на сайті інституту 15 червня.
“Утрата головних каналів комунікації між Росією та США, які сприяли прозорості й недопущенню помилкових уявлень про ядерний арсенал одне одного, може потенційно призвести до нової ядерної гонки озброєнь”, – заявив директор програми SIPRI з ядерного роззброєння, контролю і непоширення озброєнь Шеннон Кайл.
З одного боку, у світі зберігається тенденція до скорочення ядерного потенціалу: зараз на озброєнні дев’яти держав 13 400 ядерних боєприпасів, тоді як рік тому було 13 865. Це пов’язано зі знищенням застарілих запасів; водночас і США, і РФ, і Китай модернізують свої озброєння.
“У Росії та США реалізують масштабні й дорогі програми із заміни та модернізації ядерних боєголовок, систем доправлення ракет і літаків та об’єктів із виробництва ядерної зброї. Обидві країни також відвели нові або розширені ролі ядерній зброї у військових доктринах, що знаменує суттєва зміна тенденції до поступової маргіналізації ядерної зброї. Ядерні арсенали інших держав значно менші, але всі ці держави або розробляють, або впроваджують нові системи озброєнь, або оголосили про свій намір зробити це. Китай уперше розробляє так звану ядерну тріаду, у складі якої нові ракети наземного і морського базування, а також літаки, що несуть ядерну зброю”, – наголошено у звіті.
Аналітики назвали небезпечним явищем прагнення провідних ядерних країн засекречувати дані про свій потенціал. США з 2019 року не публікують оновлених даних, частину відомостей засекретили Великобританія та Франція. Росія, згідно з двосторонніми договорами, надає інформацію Штатам, але не публікує її у відкритому доступі. Немає достовірних даних про ядерну програму Північної Кореї, а Ізраїль традиційно засекречує свої проєкти в атомній сфері, констатують автори публікації.
Договір СНО-III набув чинності 2011 року. Він передбачає скорочення ядерних боєзарядів США і РФ до 1550 одиниць, міжконтинентальних балістичних ракет, балістичних ракет підводних човнів і важких бомбардувальників – до 700 одиниць. Договір розраховано на 10 років із можливим продовженням ще на п’ять. Черговий раунд переговорів щодо продовження угоди заплановано на 22 червня.
1 лютого 2019 року держсекретар США Майк Помпео анонсував вихід США із ДРСМД. Наступного дня президент РФ Володимир Путін заявив, що у відповідь на вихід США із ДРСМД із нього виходить Росія. 3 липня Путін підписав закон про припинення дії угоди. 2 серпня США офіційно вийшли з Договору про ліквідацію ракет середньої та меншої дальності.