Позиція опозиції: Як противники Лукашенка планують вибудовувати відносини з Росією і що говорять про Україну

Також розповідаємо, що таке Координаційна рада і мета її створення

Кілька днів тому екс-кандидат у президенти Білорусі Світлана Тихановська анонсувала створення Координаційної ради. Головною метою роботи органу було оголошено проведення нових президентських виборів і мирний транзит влади.

Перша прес-конференція Координаційної ради відбулася 19 серпня, а вже наступного дня стало відомо, що за фактом її створення відкрили кримінальну справу.

Офіційна влада каже, що діяльність новоствореного органу нібито спрямована на захоплення державної влади і заподіяння шкоди національній безпеці Білорусі, а чинний лідер Олександр Лукашенко вже встиг звинуватити своїх противників у намірі розірвати відносини з Росією.

Розбираємося, чи так це насправді, заразом розповідаємо, що білоруська опозиція говорить про відносини з Євросоюзом, ЗМІ та про Україну зокрема.

Про відносини з Росією

Олександр Лукашенко напередодні завив, що програма Опозиційного штабу передбачає вихід країни із Союзної держави з Росією та ОДКБ (Організації договору про колективну безпеку) і вступ у перспективі до Євросоюзу та НАТО.

На що в Координаційній раді відповіли, що опозиція не обговорює можливий вихід країни із союзних структур із РФ.

“У нас це питання взагалі не стоїть на порядку денному. Ми розцінюємо заяви Лукашенка як спробу маніпуляції та обману”, – заявила соратниця Тихановської і член об’єднаного штабу опозиції Марія Колеснікова, передає “Інтерфакс”.

Представники опозиційних сил готові до конструктивної співпраці з Росією і не хочуть псувати відносини із сусідньою країною.

Це випливає із заяви Колеснікової та члена Координаційної ради з трансферу влади в Білорусі, екс-міністра культури країни та колишнього дипломата Павла Латушка.

Ось що з цього приводу говорить останній:

“Ми постійно намагаємося виправдатися перед РФ, що ми не хочемо зіпсувати відносини. Але я не знаю, чому складається таке враження, і я хотів би попросити колег допомогти нам. Останній політик буде той, хто запропонує побудувати стіну між Білоруссю і Росією”.

Налаштованість на співпрацю з Росією екс-дипломат пояснив тісними економічними зв’язками з цією країною, експорт до якої становить 50%.

Колеснікова ж, зі свого боку, заявила, що Білорусь готова до конструктивної співпраці з усіма партнерами, зокрема й з РФ.

“Рада (Координаційна рада з трансферу влади в Білорусі – ред.) вірить у відкриті, прагматичні й послідовні відносини, побудовані на чітких і зрозумілих принципах. Останнім часом у співпраці з Росією регулярно виникає напруга і конфлікти, що явно показує, що чинний президент Білорусі не годен впоратися з цим завданням”, – зазначила соратниця Тихановської.

Про Євросоюз

У вищезгаданій заяві Латушко наголошував на зацікавленості країни в хороших відносинах з ЄС, бо там другий ринок збуту білоруських товарів, а також технології та фінансові ресурси, які можуть підтримати економіку.

На передвиборчому сайті Тихановської в блоці “Зовнішня політика” зазначено таке: “Ми – мирні люди і будемо дружити з усіма, але тільки в інтересах власної країни”.

При цьому наголошено на необхідності “створити партнерство на рівних, а не залежність від газової або кредитної “голки”.

Про Україну

“Для нас важливі всі сусіди, важлива Україна, це великий торговий партнер, важливі й усі інші партнери”, – цитує Латушка “Інтерфакс-Україна”.

При цьому в білоруській опозиції не виключили участі України в політичному розв`язанні кризи в країні. Ось що говорить колишній дипломат:

“Я можу сказати гіпотетично: якщо ми брали участь у формуванні мінського діалогу з питань україно-російського порядку, чому б Україні не взяти участь у відповідному діалозі в Білорусі”.

Тихановська про Крим

Ще до проведення президентських виборів опонентка Лукашенка в інтерв’ю виданню Meduza ухилилася від відповіді на запитання про анексію Криму, пояснивши це тим, що вона “не політик”.

“Я розумію, що питання Криму розколює суспільство. А мені не хотілося би необережними словами когось відштовхнути. Тим паче що я не політик, своєю головною метою я бачу об’єднання всіх сил для розв`язання головного завдання – зміни влади і проведення чесних виборів… Що стосується Донбасу, то там іде війна, і це жахливо. Люди не повинні гинути на війні. Я категорично проти війни”, – заявила Тихановська.

Однак уже в іншому своєму інтерв’ю, яке вона дала Euroradio, на запитання: “Чий Крим?” опозиціонерка відповіла так:

“Юридично Крим український, а фактично – російський”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *