Постанову про ліквідацію районів в Україні оскаржили в Конституційному Суді

До Конституційного Суду України 20 жовтня надійшло подання 49 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України постанови Верховної Ради “Про утворення і ліквідацію районів”. Про це повідомила пресслужба КСУ.

У клопотанні зазначено, що постанова не відповідає низці статей Основного закону України.

“Суб’єкт права на конституційне подання вважає, що врегульовуючи питання територіального устрою постановою, а не законом, Верховна Рада України хоч і діяла в межах наданих їй повноважень, але не у спосіб, якого вимагає Конституція України”, – зазначено в повідомленні.

Подання надіслали народні депутати від “Батьківщини” Юлія Тимошенко і Сергій Власенко.

У поданні заявлено клопотання про визнання провадження у цій справі невідкладним. У КСУ вирішують питання про відкриття провадження у справі, про це 20 жовтня написала у Telegram представниця ВР у Конституційному Суді Ольга Совгиря.

“Аргументи авторів подання: оскаржуваною постановою змінено елементи територіального устрою, який може визначатися виключно законами; здійснивши укрупнення окремих районів, ВР обмежила право на доступ до суду, оскільки “важливими елементами доступності суду як інституції є територіальна наближеність суду та стабільність судової системи”; з прийняттям постанови ВР створила правову невизначеність щодо територіальної юрисдикції місцевих судів”, – написала Совгиря.

17 липня Верховна Рада України втричі скоротила кількість районів – із 490 до 136 (реформа, зокрема, стосується окупованих Росією територій – Криму і частини Донбасу). Наприклад, у Вінницькій області замість наявних зараз 27 районів створять шість (Вінницький, Гайсинський, Жмеринський, Могилів-Подільський, Тульчинський і Хмільницький), а у Хмельницькій замість 20 – три (Кам’янець-Подільський, Хмельницький і Шепетівський). Повний список районів можна переглянути тут.

У Міністерстві розвитку громад і територій пояснили, що одна із причин, через яку розподіл на райони вирішили змінити, – “величезні диспропорції в параметрах існуючих районів, що не відповідають сучасним вимогам для організації ефективної місцевої влади”.

Найменший за кількістю жителів район України – Поліський (Київська область). У ньому, за даними станом на 1 січня 2019 року, жило 5622 людини. У найбільшому районі України – Харківському – у 30 разів більше жителів (182 100). Після реформи на кожен район припадатиме мінімально ≈150 тис. осіб.

Постанову підтримало 238 депутатів, переважно зі “Слуги народу”. “Опозиційна платформа – За життя”, “Європейська солідарність”, “Батьківщина” і “Голос” розкритикували документ і не дали за нього жодного голосу. “Батьківщина” пообіцяла звернутися до Конституційного Суду.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *