Посол Білорусі у Словаччині Ігор Лещеня, який першим засудив дії білоруських силовиків і підтримав масові протести у себе на батьківщині, подав заяву про відставку. Про це він повідомив у коментарі виданню TUT.BY.
“Я дійсно подав заяву про відставку. Це логічний крок, оскільки послом мене призначив чинний президент і передбачається, що я маю проводити визначену ним політику. Міністерство закордонних справ вважає, що виражена в моїй заяві громадянська позиція вийшла за ці межі”, – пояснив Лещеня.
У МЗС Білорусі зазначили, що рішення про відставку Надзвичайного і Повноважного Посла ухвалює особа, яка його призначила, – президент. “Самовідвід” дипломатів також розглядає глава держави. Наразі указу про відставку Лещені не було.
“Сотні моїх співвітчизників відчули на собі, що деякі представники правоохоронних органів повною мірою відродили традиції НКВС у толерантній європейській Білорусі XXI століття”, – заявив дипломат у своєму зверненні 16 серпня.
Він висловив солідарність з учасниками протесту.
Видання пише, що дипломат працює у МЗС із 1994 року. Він обіймав різні пости в апараті відомства, працював послом у низці країн. Із 2002-го до 2006 року був помічником Лукашенка із зовнішньополітичних і зовнішньоекономічних питань. Послом у Словаччині його призначили 2016 року.
Із 4-го до 8 серпня в Білорусі тривало дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На пост президента балотувалося п’ять кандидатів. 14 серпня ЦВК оголосила остаточні підсумки виборів президента. За офіційними даними, перемогу здобув чинний президент Білорусі Олександр Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Решта кандидатів набрала менше ніж 2%. Водночас альтернативні екзитполи показували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Вибори в Білорусі відбувалися без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести, які тривають досі. До акцій долучилися трудові колективи найбільших білоруських підприємств. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікації виборів. Для розгону протестувальників силовики застосовували спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі та водомети.
Під час протестів затримали приблизно 7 тис. демонстрантів, сотні дістали травми і поранення. За інформацією міністерства внутрішніх справ Білорусі, станом на 17 серпня у слідчих ізоляторах Білорусі залишається 122 затриманих на акціях протесту.
16 серпня в Білорусі відбувся найбільший в історії мітинг – на опозиційну акцію протесту в Мінську, за оцінками білоруських журналістів, вийшло понад 200 тис. осіб.
Тихановська, яка після виборів поїхала в Литву, сказала, що готова стати національним лідером і незабаром провести нові президентські вибори.
Лукашенко не згоден на умови опозиції, він заявив, що поки його не вб’ють, інших виборів у країні не буде.