США можуть ввести санкції проти Білорусі або обмежити постачання американської нафти. Про це в інтерв’ю “Радіо Свобода” сказав держсекретар США Майк Помпео під час візиту до Чехії 12 серпня.
“Нас турбує ситуація з виборами [в Білорусі]. І ми глибоко розчаровані тим, що вони не були більш вільними і чесними. Ми вже бачили таку поведінку раніше і шкодуємо, що все складається так само. Ми бачили насильство і його наслідки. До мирних протестувальників ставляться так, як не мають ставитися. Ми ще не визначилися з тим, якою буде належна реакція, але можу сказати, що ми будемо співпрацювати з нашими європейськими друзями, які цінують свободу і так само стурбовані тим, що відбувається. Ми бажаємо добра білоруському народу і будемо діяти, виходячи з цього”, – сказав Помпео.
За його словами, США розглянуть усі варіанти можливих заходів проти Білорусі.
“Тут важливо позначити критерії, що саме ми можемо зробити – і не тільки США в односторонньому порядку, багатогранно – на благо народу Білорусі. Чи будуть це санкції або рішення про постачання [американської нафти] – це належить визначити”, – заявив держсекретар.
Дипломат зазначив, що вибори пройшли недавно і потрібно стежити за розвитком ситуації.
Із 4-го до 8 серпня в Білорусі відбувалося дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня – основне. На пост президента балотувалося п’ять кандидатів. За попередніми даними Центрвиборчкому країни, найбільше голосів набрав чинний президент Олександр Лукашенко (80,2%), друге місце посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська – 9,9%. Решта кандидатів здобула менше ніж 2%. ЦВК Білорусі планує оголосити остаточні результати виборів 14 серпня.
Вибори в Білорусі відбувалися без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести. Вони продовжилися 10-го, 11-го і 12 серпня. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікації виборів. Вони збираються ввечері на мітинги, а вночі розходяться. Для розгону протестувальників силовики застосовують спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі й водомети.
Акції супроводжуються зіткненнями протестувальників і міліції. У МВС Білорусі розповіли, що під час протестів 9 серпня було затримано 3 тис. осіб, 10 серпня – ще 2 тис., 11 серпня – більш ніж 1 тис., 12 серпня – приблизно 700. Затриманим закидають масові заворушення, хуліганство та опір співробітникам міліції.
За офіційними даними, під час зіткнень постраждало кілька сотень людей, відомо про двох загиблих. Перший чоловік загинув 10 серпня в Мінську. Прессекретарка МВС Білорусі Ольга Чемоданова повідомила, що в руці демонстранта вибухнув вибуховий пристрій. Але очевидці розповіли телеканалу “Белсат”, що чоловік помер унаслідок влучання світлошумової гранати. Про смерть другого чоловіка стало відомо 12 серпня. 9 серпня його затримали в Гомелі. За даними рідних, йому стало зле в закритому автозаку, який прямував до СІЗО.
Іноземні держави та міжнародні організації закликали владу Білорусі утриматися від насильства. З такими заявами, зокрема, виступили США, ЄС, Україна, Польща, Литва та інші. У США і ЄС заявили, що вибори в Білорусі не були вільними і демократичними. За даними ЗМІ, наприкінці серпня Євросоюз розгляне питання введення санкцій проти Білорусі.