Щоб не допускати суперечок про події минулого, темою історичної пам’яті в Україні та Польщі мають займатися історики, а не політики. Про це в інтерв’ю телеканалам “Україна 24” і TVP, яке вийшло 13 жовтня, сказав український президент Володимир Зеленський.
“Головний зміст – саме в цьому словосполученні: “історична пам’ять”. Ми вважаємо, що ми повинні бути реалістами, без сентиментів. Ці питання повинні вирішувати історики. На нашому рівні ми домовилися, що ми пройдемо всі ці питання”, – зазначив Зеленський.
Він підкреслив, що попри різне ставлення до певних епізодів спільної історії країни однаково залишаться сусідами.
“Важливо, що сьогодні питання історичної пам’яті як політичне знято повністю. Ніяких історичних суперечок між нашими країнами в майбутньому не повинно бути”, – заявив глава Української держави.
11–13 жовтня президент Польщі Анджей Дуда відвідав Україну з офіційним візитом, у Києві провели переговори на найвищому рівні.
Зеленський підкреслював, що обидві країни зробили кроки назустріч одна одній у врегулюванні суперечок, які стосуються історичної пам’яті. З українського боку знято заборону на пошукові роботи та ексгумацію останків поляків, а в Польщі поляки реконструювали пам’ятну плиту на українському меморіалі в Підкарпатському воєводстві.
У спільній заяві президенти підкреслили, що Україна та Польща усвідомлюють важливість увічнення пам’яті невинних жертв конфліктів і політичних репресій ХХ століття й засуджують вандалізм у пам’ятних місцях.
Глава Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович повідомив, що на початок листопада заплановано його зустріч із польським колегою Ярославом Шареком.