Покарання за п’яне водіння в Україні: Що загрожує водіям-порушникам з 1 липня?

Криміналізували, потім передумали, а потім щось пішло не так

Два роки тому Верховна Рада спробувала посилити відповідальність за п’яне водіння, прирівнявши її до кримінального проступку. Депутати ухвалили відповідний закон, однак для того, щоб той вступив в силу, потрібен був час.

В 2019-му він все ще не діяв. Про необхідність посилити покарання для горе-водіїв “кричала” статистика: торік правоохоронці склали 115 тис. адміністративних протоколів за водіння в нетверезому стані.

Заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко уточнював:

“115 тисяч – це лише тих, яких ми знайшли, затримали та склали адміністративний протокол. А скільки мільйонів разів українські водії сідають за кермо у нетверезому стані?!”

Нарешті, в поточному році закон точно запрацює.

З чого все почалося

У листопаді 2018 року Верховна Рада ухвалила закон №2617-VIII, яким вводиться інститут кримінальних проступків. Документ передбачав внесення змін до чинного Кримінального кодексу.

Зокрема, його доповнили статтею 286-1, зробивши таким чином водіння в нетверезому стані кримінальним проступком.

У статті прописано, що

Управління транспортом під впливом алкоголю, наркотиків або ліків, передача керування особі в такому стані, відмова від перевірки або вживання таких речовин після аварії карається у вигляді штрафу від 17 до 34 тис. грн з позбавленням права керувати на строк до 3 років.

При повторному порушенні – штраф до 51 тис. грн з позбавленням права керування на термін 2-3 роки.

Для того, щоб карати горе-водіїв ось таким чином, закон №2617-VIII повинен був вступити в силу. Планувалося, що це відбудеться з 1 січня 2020 року, однак дату відклали на півроку – до 1 липня.

Але, за два тижні до цього дня

А якщо точніше, 17 червня, парламент ухвалив закон №3314, яким вже відома нам стаття 286-1 КК України скасовується і, відповідно, все може повернутися на круги своя. Однак для того, щоб це сталося, документ повинен підписати президент України. Станом на вечір, 30 червня, він цього не зробив.

У разі, якщо Володимир Зеленський поставить підпис під проектом закону №3314, то притягати до відповідальності за п’яне водіння правоохоронці, як і раніше, будуть за ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП).

Нагадуємо, що вона передбачає.

Як карали за п’яне водіння до 1 липня

Частина 1. Водіння в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп’яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, і зокрема відмова від проходження огляду карається штрафом в 10 тис. 200 грн і позбавленням прав на 1 рік.

За повторне порушення, передбачене ч. 1 і вчинене протягом року, загрожує штраф 20 тис. 400 грн і позбавлення прав на 3 роки.

Вчинення дій, передбачених ч. 1, тричі і більше разів упродовж року обернеться штрафом в 40 тис. 800 грн і позбавленням прав на 10 років, а вживання алкоголю, наркотичних засобів і медпрепаратів на їх основі після скоєння дорожньої аварії або після зупинки транспорту співробітником поліції до проходження огляду – штрафом в 20 400 грн, позбавленням прав на 3 роки або адміністративним арештом до 15 діб.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *