Новий голова Національного банку України, який очолить відомство після звільнення Якова Смолія, має бути не надто консервативним. Про це “Інтерфакс-Україна” заявив міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Ігор Петрашко.
“Новий керівник НБУ має бути не надто консервативним. Хотілося б, щоб новий голова працював над пом’якшенням монетарних умов, над доступом економіки до кредитних ресурсів”, – сказав Петрашко.
Для зростання економіки України на 7–8% ВВП необхідне кредитування в розмірі 320–400 млрд грн щорічно, торік цей показник був на рівні 100 млрд грн, зазначив міністр.
“Якщо НБУ проводитиме політику збільшення кредитного ресурсу, ми з боку уряду створимо умови для посилення позитивного ефекту від цього. І переламаємо те, що ще із часів кризи 2008 року ніхто не міг зробити. До цього часу економіка розвивалася і зростала, а яка була база? Кредитування”, – додав він.
Смолія, який очолював Нацбанк із 2018 року, звільнили з посади 3 липня. Зараз посаду в.о. голови Нацбанку обіймає його перша заступниця Катерина Рожкова.
Смолій подав у відставку через “систематичний політичний тиск на НБУ” із боку влади. Виступаючи в Раді перед звільненням, він заявив, що від нього вимагали ухвалювати економічно необґрунтовані рішення, які могли завдати шкоди українській економіці.
“Протягом останнього року на нарадах за участю народних депутатів, представників Кабміну, президента неодноразово звучали заклики залити економіку грошима, скасувати базові принципи регулювання банківської системи, встановити курс, щоб експортерам було краще, поставити інфляцію 11% і курс 30 [грн/$], бо такі параметри закладені в бюджет. Усе це змусило мене прийняти рішення [про відставку]“, – сказав він.
2 липня, наступного дня після того, як Смолій повідомив про подання заяви, курс гривні на міжбанку опустився. Національний банк був змушений виходити з валютною інтервенцією на ринок уперше із середини квітня.