Парламент Польщі опинився на порозі політичної кризи. Що сталося всередині керівничої коаліції та до чого тут тварини?

Благими намірами вимощена дорога до дострокових виборів? Поки це риторичне питання, проте відповідь на нього обіцяє з’явитися вже найближчими днями. А ми тим часом розповімо, про які добрі наміри йдеться, що спричинило політичну кризу в сусідній країні та в що, власне, ця ситуація може вилитися

Криза в коаліції “Об’єднані праві”, до якої входить керівнича партія “Право і справедливість” (“ПіС”), сталася після голосування за поправки до закону про захист тварин, які особисто лобіював лідер “ПіС” Ярослав Качинський.

Польське видання Onet.pl пише, що молодші партнери керівничої партії – “Солідарна Польща”, лідером якої є нинішній міністр юстиції Збігнєв Зіобро, і “Згода” колишнього віце-прем’єра Ярослава Говіна – не підтримали своїм голосом відповідний законопроект.

Відмовилися голосувати за цей документ також 14 членів “ПіС”, яких згодом за це було виключено з партії. Серед “вигнаних” – міністр сільського господарства Польщі Ян Кшиштоф Ардановський, який заявив, що зміни вдарять по фермерських господарствах.

Нібито щодо причини кризи ясно. Але. За словами голови виконкому “ПіС” Кшиштофа Соболевського, все описане вище стало лише “лакмусовим папірцем” ситуації всередині керівничої коаліції і насправді голосування за цей законопроект не було причиною кризи.

Тому розбираємося, що сталося насправді, й заради чистоти експерименту спочатку розповімо, що саме прописано в тих самих поправках.

Що в поправках?

Низка заборон і нових правил, що стосуються поводження з тваринами та правил їх утримання, передає Sadeczanin.

Умовно поправки можна розділити на п’ять пунктів, через що їх вже встигли прозвати “п’ятіркою для тварин”. Ось що вони передбачають:

1. Заборона на розведення хутрових тварин (крім кроликів). Паралельно з цим документ передбачає право на компенсацію для підприємців, яким через заборону доведеться змінити напрям свого бізнесу.

2. Обмеження права на ритуальні вбивства тварин. Цей пункт спрямовано на скорочення ритуального забою, який, згідно з поправками, можна буде проводити тільки для потреб національних релігійних об’єднань.

Перелік організацій, уповноважених на цей вид забою, визначатиметься постановою міністра сільського господарства та розвитку села за погодженням з головою Міністерства внутрішніх справ та адміністрації.

Як й у випадку зі звірівниками, компанії, які проводять ритуальний забій, можуть розраховувати на компенсацію з огляду на необхідність припинення своєї діяльності.

3. Змінюються правила утримання тварин на прив’язі та в загонах. Так, забороняється утримання тварин на коротких ланцюгах, а також використання нашийників із шипами.

Нові правила утримання в загонах свідчать, що для тварин розміром до 50 см в холці площа загону повинна бути щонайменше 9 кв. м, для тварин від 51 до 66 см – щонайменше 12 кв. м, а для тварин понад 66 см – щонайменше 15 кв. м.

4. Посилення громадського контролю за умовами утримання тварин. Зокрема, тварин, з якими жорстоко поводяться, можуть вилучати у їхніх господарів.

Раз на квартал ветеринари перевірятимуть притулки, а право керувати останніми отримають тільки муніципальні або громадські організації, які займаються охороною тварин.

5. Забороняється використання тварин в розважальних цілях. Цирки виключено зі списку організацій, яким дозволено привозити тварин із-за кордону.

Поправками також передбачено створення Ради у справах тварин, до якої увійдуть представники неурядових організацій, наукових установ, ветеринарних служб та аграріїв.

Як видно, наміри дійсно благі, проте ухвалення відповідного закону (він і так, навіть без підтримки “Солідарної Польщі” та “Згоди”, отримав достатню кількість голосів), викликало хвилю невдоволення з боку головного електорату “ПіС ” – фермерів і сільського населення.

За інформацією Tygodnik Poradnik Rolniczy, на останніх парламентських виборах за керівничу партію проголосувало понад 70% фермерів.

Демонстрації проти поправок

Минулого тижня фермери і представники хутряних ферм збиралися на протестну акцію перед штаб-квартирою “ПіС”.

Вчора, наприклад, демонстранти виклали 356 качанів капусти перед будівлею польського парламенту, передає RMF 24. У кожен із качанів встромили таблички з іменами 356 депутатів.

За словами протестувальників, інсталяція символізує легковажність депутатів, які проголосували за поправки: “Голови політиків порожні, як качан капусти”.

Symboliczny protest rolników i hodowców zwierząt przed gmachem Sejmu w Warszawie.
Wzdłuż ulicy Wiejskiej ustawili kilkaset główek kapusty. „To symbol pustych głów osób, które są za tak zwaną piątką dla zwierząt” – podkreślają protestujący w rozmowie z @RMF24pl pic.twitter.com/MVX6UHyBL3

— Michał Dobrołowicz (@MDobrolowicz) September 23, 2020

 

Також перед будівлею Сейму можна було побачити таблички з написом: “Зрадники польських сіл”.

Можливість дострокових виборів

Повертаючись до причин кризи. Як зазначив Соболевський, “ПіС”,” “Солідарна Польща” та “Згода” вже давно не можуть схвалити нову коаліційну угоду.

“Поправки до закону про захист тварин виявилися “лакмусовим папірцем” ситуації в “ПіС”. Вони показали, як наші партнери по коаліції можуть повести себе в майбутньому”, – заявив голова виконкому керівничої партії.

Він наголосив на тому, що в “ПіС” готові до уряду меншості та до дострокових виборів зокрема.

Віце-президент “ПіС” Йоахім Брудзинський висловив думку, що немає сенсу залишатися в коаліції, в якій менші партнери голосують проти законопроектів, внесених великим партнером.

Депутат назвав ситуацію, що склалася, дуже серйозною, а ймовірність проведення дострокових парламентських виборів оцінив “50 на 50”.

“Ми стикаємося з рішеннями, які, однак, можуть остаточно покласти край цій коаліції”, – заявив Брудзинський.

Парламентарій від “ПіС” Ришард Терлецький не виключив формування уряду меншості.

“Якщо ситуація не зміниться, є ймовірність створення кабінету меншини, а всі ми знаємо, як складно проводити політику в такому випадку. Якщо виявиться, що працювати і вносити зміни з таким урядом буде неможливо, тоді дострокові парламентські вибори стануть необхідністю”, – цитує політика Euronews.

Очікується, що відповідь на запитання, бути чи не бути достроковим парламентським виборам у Польщі, громадяни країни отримають вже цього тижня.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *