Літній та оксамитовий сезони відпусток (наскільки вони були можливі цього року) в Україні вже завершилися. І якщо ви досі ще побоюєтесь перельотів за кордон під час пандемії коронавірусу, то ми розповімо, куди можна з’їздити на Прикарпатті у вихідні або в повноцінну відпустку в міжсезоння. Як дістатися до затишного міста Яремче в Івано-Франківській області, де там жити і чим милуватися – читайте в нашому матеріалі.
Як дістатися до Яремче
Зараз Київ і Яремче з’єднані прямим сполученням, тому робити пересадку в Івано-Франківську необов’язково (до того ж зараз обласний центр перебуває в “червоній” зоні). В осінній період через Яремче (зараз місто – в “жовтій” зоні) курсують п’ять поїздів із різним часом прибуття і тривалістю проходження.
Доїхати до Яремче на автомобілі можна, слідуючи до Івано-Франківська, далі по трасі Івано-Франківськ — Мукачево, що проходить через Яремче, далі – через Рахів і Хуст.
Найкоротший маршрут – проїзд через Тернопіль (приблизно 610 км), довший – через Рівне (680 км). У другому випадку ви можете зробити зупинку біля пам’ятки Тараканівський форт. В обох випадках дорога займе плюс-мінус 9 годин.
Де зупинитися в Яремче
Якщо на дорозі в період пандемії вам заощадити не вдасться, то з житлом ситуація зовсім інша. По-перше, якщо готелі і не знижували ціни через карантин, то приватні садиби в цьому році роблять це охоче. По-друге, у міжсезоння знижки надають практично всі орендарі.
На Booking ціни у приватників стартують від 250 грн за добу за номер для двох осіб. Тризіркові готелі ставлять ціни починаючи з 450 грн за номер для двох. У чотиризірковому готелі такий номер обійдеться в середньому 2,5 тис. на добу.
Цього року “шведський стіл” в деяких українських готелях не скасовували. Із ситуації адміністратори виходили по-різному: деякі комплекси зберегли самостійний вибір страв, але в рукавичках і первинною обробкою рук і вимірюванням температури, а деякі – за допомогою спеціального працівника, який накладає гостям порції за їхнім вибором.
Куди піти і що подивитися
Для людини, яка живе не в горах, достатньо просто приїхати на Прикарпаття і насолоджуватися красою цих місць. Чисте свіже повітря, хвойний запах – розкіш для мегаполісів, яка в Яремче огорне вас у будь-якій точці міста. І якщо в літній і зимовий сезони сюди з’їжджаються дуже багато туристів (і навіть ті, хто приїжджає кататися на лижах до Буковеля, але економлять на житлі, зупиняючись в Яремче), то в міжсезоння відпочивальників тут в рази менше. Так чому б і не скористатися цією чудовою нагодою? Тим більше для любителів активного відпочинку тут маса всього цікавого.
Скелі Довбуша
Скелі Довбуша – унікальне місце в Карпатах, розташоване на висоті 670 м над рівнем моря. Цей масив скель є найбільшим в Українських Карпатах. Висота кам’яних брил тут сягає від 40 до 60 м. Скелі утворилися внаслідок тривалих процесів вивітрювання та ерозії ґрунту під впливом вітрів і опадів.
Унікальний комплекс скель назвали на честь легендарного розбійника Олекси Довбуша. За легендою, саме в Карпатах повстанці Довбуша ховалися в печерах від ворогів і зберігали відібрані у магнатів багатства. Кажуть, що тут досі можна знайти скарби, які Довбуш не встиг роздати.
Стежка Довбуша. Фото: Олена Броскова 112.ua Стежка Довбуша. Фото: Олена Броскова 112.ua Скелі Довбуша 112.ua
Вхід на стежку Довбуша коштує 30 гривень. Піднятися до його кінцевої точки можна приблизно за 40 хвилин. Той, кому ця висота здасться недостатньою, може продовжити свій шлях і зі стежки забратися на гору Маковицю.
Гора Маковиця
Тим, хто планує підкорити Говерлу, для початку варто спробувати свої сили у сходженні на Маковицю. Місцеві кажуть, що тим, кому не під силу “приборкати” Маковицю, не варто планувати піднятися на Говерлу самостійно.
Так от, якщо ви вже пройшли всю стежку Довбуша, то в кінцевому її пункті побачите покажчик про підйом на Маковицю. Хоч і відстань, яку доведеться подолати для сходження на гору, становить усього 3 км, витратити на це доведеться приблизно дві години в один бік, тому що підйом гору досить крутий. Але можна піти і більш легким шляхом і дістатися на вершину з перевізниками на джипі, ціна такого підйому приблизно 250 гривень з людини.
Якщо ви все-таки вирішите підніматися на гору пішки – ви точно не пошкодуєте, тому що за маршрутом розташована овеча ферма і сироварня. Тут можна зробити і круті знімки, відпочити, пообідати і купити в сироварні справжню овечу бринзу.
Овеча ферма на Маковиці. Фото: Олена Броскова 112.ua Овеча ферма на Маковиці. Фото: Олена Броскова 112.ua Овеча ферма на Маковиці. Фото: Олена Броскова 112.ua
Від ферми залишається подолати найкрутішу частину гірського маршруту і насолоджуватися чудовим краєвидом.
Гора Маковиця. Фото: Олена Броскова 112.ua Гора Маковиця. Фото: Олена Броскова 112.ua
Спуститися з гори можна швидше (близько 40 хвилин) некрутою дорогою.
Вольєрне господарство в Яремче
Тим, кого в овечій фермі на Маковиці захопить спілкування з живою природою, пропонуємо відвідати вольєрне господарство. Розташоване воно в 15 хвилинах ходьби від залізничної станції.
Знаходиться вольєрне господарство на території Карпатського національного природного парку, тому тварини тут утримуються в умовах, наближених до природних. Серед його мешканців – безліч видів птахів, дикі кабани та олені. Під наглядом працівників господарства оленів і кабанів можна погодувати.
Вольєрне господарство в Яремче. Фото: Олена Броскова 112.ua Вольєрне господарство в Яремче. Фото: Олена Броскова 112.ua Вольєрне господарство в Яремче. Фото: Олена Броскова 112.ua Вольєрне господарство в Яремче. Фото: Олена Броскова 112.ua
Вхід на територію господарства для дорослих коштує 30 гривень, для дітей – 15.
Саме від вольєрів прокладено зручний маршрут до водоспаду “Дівочі сльози” та долини “Чорногориця”. Довжина маршруту становить трохи менше 6 км, а його проходження займає трохи більше двох годин.
Водоспад Пробій
Пробій – найповноводніший каскадний водоспад Українських Карпат. Раніше тут висота падіння води сягала 25 м, проте для сплаву лісу по річці водоспад підірвали, зараз води Прута падають вниз із висоти 8 м.
Тут є унікальна можливість розглянути водоспад зверху – в 20 метрах над ним розташований пішохідний міст.
Открытый источник Водоспад Пробій, вид з моста. Фото: Олена Броскова 112.ua
Від водоспаду вгору веде промаркований туристичний маршрут на хребет Явірник. А ще у цьому місці закінчується рафтинговий маршрут по Яремчанському каньйону –екстремали сплавляються від Ворохти до Яремче. Протяжність такого сплаву – близько 40 км.
Веломаршрут “Стежка “Кам’янка”
Для велолюбителів в Яремче є простий та одночасно цікавий маршрут по стежці “Кам’янка”, яку ще називають “Маленька Швейцарія”. В середньому його проходження займе 4-5 годин.
Починається він в одному з найбільш популярного в Інстаграм місць в Яремче – з підвісного моста. І проходить через приватний сектор району в місті, який місцеві називають “Дора”.
Далі маршрут проходить біля річки Кам’янка, звідти – до могили Січових Стрільців і шляху, по якому розташована Михайлівська церква (XVII ст.), далі – по дорозі через село маршрут пролягає до Монастиря Св. Андрія.
Назад до середмістя можна повернутися уздовж траси, попутно відвідавши унікальну церкву Св. Іллі.
Що обов’язково скуштувати в Яремче
Звісно, “королем” західноукраїнської кухні протягом багатьох років був і залишається бограч. У складі цього “супу” неодмінно мають бути кілька сортів м’яса, копчені реберця, сало, овочі і, звичайно ж, спеції.
На другому місці – бануш, або банош, – ситна каша з кукурудзяного борошна, зварена на вершках або сметані. Її доповнюють бринзою, хрусткими шкварками або грибами.
І, звісно, всі страви, до складу яких входять карпатські гриби: грибна юшка, борщ із грибними вушками, гриби в сметані, маленькі голубці, деруни, пироги, короп із грибами.