Організація "Разом проти корупції" закликала виправити помилки в будівельній реформі

Анонсована реформа державного контролю в будівництві, на думку експертних кіл, є штучно створеним хаосом, мета якого – відновлення корупційних схем і збільшення обсягу корупційної ренти завдяки сприянню проблемним забудовам. Про це заявила громадська організація “Разом проти корупції” в повідомленні, опублікованому на офіційному сайті 15 червня.

“Уже багато років існує паралельна до офіційного органу і зрощена з ним мережа посередників, що забезпечують збір коштів із забудовників за видачу дозволів, введення в експлуатацію будівель (так звані $5 за м2) під прикриттям силових структур та за покровительства вищих посадовців країни. Корупція властива не лише етапу контролю за будівництвом. Вона також процвітає на інших стадіях: під час відведення органами місцевого самоврядування земельних ділянок (із порушенням їх цільового призначення), під час прийняття детальних планів території (ДПТ), які порушують генплан, під час видачі містобудівних умов і обмежень (у яких спеціально нечітко зазначаються вимоги, аби дозволити архітекторам проєктувати будівлі, більші за площею чи висотністю, ніж дозволено), на етапі проведення експертизи, якою легалізуються порушення у проєктній документації тощо”, – ідеться в повідомленні.

Активісти переконані, що анонсована реформа Державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАБІ) насправді дуже потрібна, оскільки цей орган на сьогодні є символом корупції.

“На платформі “Разом проти корупції” понад 30 експертними організаціями та Мінрегіоном було напрацьовано концепцію публічного управління у сфері містобудування – документ, який визначає ключові напрямки подальших структурних, технологічних, законодавчих змін”, – зазначили в організації.

Автори звернення описали класичні правила, за якими потрібно проводити реформу: наявність цільової моделі, політичної фігури – натхненника змін і того, хто відповідатиме за результат, репутація представників команди, залучення експертних кіл, наявність плану законодавчих змін, комунікаційне супроводження реформи.

“Разом проти корупції” підготувала і надіслала лист до керівництва країни, у якому закликала провести нараду з експертами з реформування ДАБІ під головуванням президента України та забезпечити обговорення реформи, а також залучення експертних кіл до напрацювання змін у законах. Також активісти вимагають “дати доручення негайно відновити функціонування системи “Прозора ДАБІ” щодо оприлюднення всіх виданих документів та зобов’язати ДАБІ повернути на місця повноваження з видання документів дозвільного характеру, оскільки зараз усі рішення ухвалюють у центральному апараті ДАБІ.

“Дати доручення негайно внести зміни до постанов Кабінету Міністрів №218/2020 та 219/2020 і виправити допущені помилки: передати на місця повноваження зі здійснення архітектурно-будівельного контролю, тимчасово повернути ліцензування в будівництві (проєкт змін до постанови підготовлено). Звернутися до НАБУ щодо їх залучення до опрацювання кейсів системної корупції в ДАБІ. Сприяти створенню платформи для широкого публічного і експертного обговорення ключових напрямків змін задля впровадження цілісної реформи містобудівної галузі”, – написано у зверненні.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *