Передова група Всесвітньої організації охорони здоров’я завершила роботу в Китаї. Про це на брифінгу 3 серпня заявив гендиректор ВООЗ Тедрос Адханом Гебреєсус. Стенограму його пресконференції було опубліковано на офіційному сайті організації.
“Передова група ВООЗ, яка відвідала Китай, завершила свою місію і заклала основу для подальших спільних зусиль зі встановлення джерела вірусу”, – розповів він.
За словами Гебреєсуса, результатом роботи передової групи стало розроблення технічного завдання для досліджень і програми роботи розширеної групи ВООЗ, до якої увійдуть “провідні вчені й дослідники з Китаю та всього світу”.
“Епідеміологічні дослідження розпочнуть в Ухані, і вони мають визначити ймовірне джерело інфекції на ранніх етапах. Докази і гіпотези, здобуті внаслідок цієї роботи, закладуть основу для подальших, більш довгострокових досліджень”, – зазначив гендиректор ВООЗ.
Про терміни відправлення розширеної місії в Китай Гебреєсус не повідомив.
Учені вважають, що до ланцюжка передавання вірусу SARS-CoV-2 причетні дикі тварини. Однак нез’ясованим залишається, як коронавірус подолав міжвидовий бар’єр і від якого саме виду вірус потрапив у людську популяцію – від кажанів чи був іще один проміжний носій.
Розглядають також конспірологічну версію про те, що коронавірус створили штучно і він потрапив у популяцію внаслідок випадкового або навмисного витоку з Уханської лабораторії. Більшість учених водночас дотримується думки, що SARS-CoV-2 має природне походження.
Наприкінці травня Китай погодився на проведення розслідування, яке має встановити походження коронавірусу. На початку липня у країну попрямувала передова група ВООЗ, заявляла прессекретарка організації Маргарет Гарріс. Команда мала розпочати пошуки джерела і маршрути поширення інфекції, а також провести перемовини про приїзд розширеної групи ВООЗ, яка у співпраці з китайськими вченими шукатиме джерело інфекції.