“Після карантину світ ніколи вже не буде колишнім” – скільки разів ви вже чули цю фразу? Експерти у різних сферах життя, починаючи економістами і закінчуючи психологами, твердять її день у день. Мовляв, державні кордони багатьох країн будуть довгий час закриті, квитки на літаки доведеться відкласти в довгий ящик, а в кав’ярні без маски не посидиш. Всесвітня туристична організація прогнозує, що до 2020 року кількість туристів у всьому світі знизиться на третину – з 1,4 до 1 млрд осіб. Як вижити в такій реальності поколінню мілленіалів? Невже подорожі вже більше ніколи не будуть такими комфортними, як раніше? Насправді, все не так страшно. У добірці нижче зібрали всі нововведення, з якими, можливо, доведеться зіткнутися українцям під час подорожей після закінчення карантину. Поїхали ⬇⬇⬇
Довідки та імунні паспорта: Міф чи реальність?
Правило “повернувся з-за кордону – поживи вдома два тижні в обсервації” після пандемії, мабуть, буде переслідувати нас ще якийсь час. І є велика ймовірність, що довідка про стан здоров’я і тест на Covid-19 стануть для мандрівників однією з обов’язкових процедур.
Зокрема, з ініціативою запровадження імунних паспортів виступила Німеччина. Підтримали ідею також у Великій Британії і в США, Естонія вже почала їх тестувати.
В українському зовнішньополітичному відомстві заявили, що в Україні поки не збираються запроваджувати паспорти здоров’я для туристів.
Новини за темою: 11 країн ЄС узгодили правила безпечного туризму
“З практичних рішень поки схиляємося до таких, що при в’їзді потрібно буде, наприклад, показати довідку про те, що у людини за певну кількість днів був негативний ПЛР-тест на коронавірус. І потім, після повернення додому, людина має посидіти в самоізоляції, зробити ще один тест”, – заявив глава МЗС Дмитро Кулеба.
Пізніше голова Державного агентства розвитку туризму Мар’яна Олесків заявила про те, що якщо так звані “паспорти здоров’я” запровадять у світі, їх запровадять і в Україні.
На борт – у масці, до туалету – за запитом: Як будемо літати в літаках?
В уряді України 19 травня за пропозицією Міністерства закордонних справ вже почали роботу над питанням відкриття авіасполучення з України за кордон.
“Ми (МЗС, – ред.) маємо ініціативно відкривати авіасполучення, у тому числі з країнами ЄС, з урахуванням рішень іншої країни про зняття обмежень. Ми будемо також брати до уваги епідемічну ситуацію (у відповідних державах)”, – розповіли в МЗС.
20 травня у Мінінфраструктури заявили, що скористатися послугами авіакомпаній можна буде вже з 15 червня. Але водночас не озвучили, чи буде це сполучення міжрегіональним, чи міжнародним.
Новини за темою: Нельотний карантин: Коли в Україні та світі планують відновлювати авіасполучення
Багато аеропортів світу вже запровадили в себе нові правила для тих, хто змушений зараз летіти в іншу країну або місто.
Вони засновані на чинних урядових рекомендаціях і включають дотримання дистанції в 2 метри (виняток становлять люди, які проживають разом), доступні по всій будівлі аеропорту санітайзери, а також більш рівномірний розподіл пасажиропотоку по всіх терміналах.
Ірландський лоукостер Ryanair 12 травня заявив про свої плани відновити 40% регулярних рейсів з 1 липня 2020 року. Зрозуміло, за умови, що ЄС скасує обмеження на польоти всередині Європи, а в аеропортах будуть дотримуватися заходів безпеки.
Ryanair планує щодня виконувати майже тисячу рейсів, відновлюючи таким чином 90% своєї маршрутної мережі. Зменшиться тільки їх частота.
Нові правила, спрямовані на охорону здоров’я, – перевірка температури на вході в аеропорт і постійне носіння масок на борту літака екіпажем та пасажирами, а також обмежене харчування (попередньо упаковані закуски і напої) й оплата за безготівковим розрахунком.
Черга в туалет буде під забороною, доступ до вбиральні буде надаватися за запитом.
Ryanair попросить своїх пасажирів проходити реєстрацію онлайн і брати з собою менше сумок, а посадковий талон потрібно буде завантажити на смартфон.
Всі пасажири, які виконують рейси в липні і серпні, в момент реєстрації повинні будуть заповнити інформацію про себе: як довго буде тривати їхня поїздка, за якою адресою планується проживання, а також надати контактні дані, які будуть надаватися урядам країн ЄС, щоб допомогти їм контролювати правила самоізоляції у випадку її необхідності.
Компанія стверджує, що всі літаки Ryanair оснащено повітряними фільтрами НЕРА (аналогічними тим, які використовуються в палатах інтенсивної терапії), а салон дезінфікують щоночі з допомогою хімікатів, які діють понад 24 години.
Консалтингове агентство SimpliFlying при всьому вище переліченому не виключає появу спеціальних апаратів під час передпольотного огляду — наприклад, теплових сканерів або “коридорів” для дезінфекції, в тому числі для багажу.
Також, на їхню думку, зміни торкнуться перебування на борту — так, члени екіпажу почнуть залишати кишені крісел, які попереду стоять, порожніми, будуть видавати пасажирам антибактеріальні засоби і меню в цифровому форматі, а також проводити окремий інструктаж, присвячений санітарним нормам.
“Кількість пасажирів, готових повернутися до регулярних авіаперельотів, буде прямо залежати від їхньої впевненості в тому, що на борту повітряного судна вони не зіткнуться з інфікованими попутниками”, – зазначив гендиректор SimpliFlying Шашанкі Нигам.
Водночас три найбільші авіакомпанії США — American Airlines, Delta Air Lines і United Airlines – не будуть примушувати пасажирів носити медичні маски на борту літака.
Пілоти авіакомпанії American Airlines заявили, що, коли пасажир вже на борту, правило носити захисне покриття для обличчя стає більш м’яким. Бортпровідник може донести інформацію про необхідність носіння маски, але не примушувати.
Окрім того, всі три авіакомпанії передбачають низку винятків при дотриманні правила носити захисний виріб. Наприклад, коли йдеться про маленьких дітей або людей з певними захворюваннями. Також допускається зняття маски під час прийому їжі або напоїв.
Що після карантину буде в українських потягах?
У Мінінфраструктури вже представили трьохетапний план запуску транспорту. 20 травня в “Укрзалізниці” розповіли, що з 1 червня запрацює міське, регіональне, далеке внутрішнє і міжобласне сполучення. Також з’явиться можливість скористатися послугами міжобласних автомобільних перевізників.
Коли зможуть почати курсувати міжнародні потяги, також поки невідомо.
Новини за темою: Україна на карантині: Коли в країні запустять залізничні та автобусні пасажирські перевезення
Чіткий нормативний план з виходу залізничного сполучення у МОЗ поки не представили. Але в Мінінфраструктури відзначили, що обов’язковою вимогою залишається масковий режим, температурний скринінг співробітників і постійна дезінфекція транспорту.
Як будуть працювати готелі?
Під час другої хвилі ослаблення карантину, 22 травня, Міністерство охорони здоров’я дозволило роботу готелів. Там вже розробили проект рекомендацій щодо їхньої роботи.
Відзавтра:
дозволено одночасне перебування відвідувачів у вестибюлі закладу з розрахунку не більше однієї особи на 10 кв. м площі. Допуск відвідувачів і перебування у готелі (поза номером) дозволяється лише в респіраторі aбo масці; у готелях забороняється робота конференц-залів, фітнес- і спа-центрів. харчування в готелях може бути організоване шляхом доставки їжі в номери за попереднім замовленням відвідувачів aбo в ресторанах (кафе) готелів лише на літніх майданчиках за умови дотримання відстані не менше ніж 1,5 метра між столами та розміщення не більше чотирьох клієнтів за одним столом (без урахування дітей віком до 14 років); тимчасове відсторонення від роботи осіб з групи ризику — працівників, які досягли 60-річного віку, і тих, хто має хронічні захворювання.
*Можливо, список буде доповнено після доопрацювання міністерством.
І не варто забувати про людський фактор
Як і всі попередні кризи, “коронавірусна” проявить і посилить вже давно наявні тенденції, серед яких – цифровізація й уберизація. Масовий туризм буде ставати все більш індивідуальним.
Поки більшість країн світу готові відкривати курорти і визначні пам’ятки виключно для власних громадян, у зв’язку з цим набере популярність забутий в Україні внутрішній туризм.
Очевидно, що в кожній країні будуть вживати свої заходи з регулювання туристичних потоків, і попервах ці заходи будуть радше обмежувальними, ніж стимулювальними.