Новий висновок приватної експертки у справі “Роттердам плюс” Ірини Педь виконано з порушенням норм законодавства і він не може бути належним процесуальним документом. Про це 8 жовтня під час судового засідання у Вищому антикорупційному суді повідомив прокурор Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Віталій Пономаренко. Трансляцію вели на YouTube-каналі ВАКС.
“Цей висновок є неналежним процесуальним документом. Більше того, його не було в природі під час ухвалення рішення про закриття кримінального провадження. Тому, відповідно, він не тільки не враховувався, а він і не міг бути врахований і надати якийсь вплив щодо прийняття цієї постанови”, – сказав прокурор.
Він пояснив, що цю приватну експертизу замовило НАБУ 20 серпня, її провели тоді, коли слідство вже було закрито, що є прямим порушенням норм Кримінального процесуального кодексу.
“Терміни слідства стосовно осіб закінчилися у зв’язку із закриттям кримінального провадження, тобто 27 серпня 2020 року. І відтоді всі слідчі та процесуальні дії в цьому кримінальному провадженні не могли бути проведені й підлягали завершенню станом на 27 серпня”, – зазначив Пономаренко.
Прокурор САП додав, що громадська організація “Центр протидії корупції” та її керівник Віталій Шабунін не мають підстав для оскарження рішення прокурора, оскільки жодним чином не є стороною в цій справі.
“Я вважаю, що вони не є заявниками в кримінальному провадженні. Ці мої доводи підтверджуються випискою з Єдиного реєстру досудових розслідувань. У Єдиному реєстрі досудових розслідувань в жодному місці не згадується прізвище будь-якої посадової особи Центру протидії корупції або взагалі сама ця організація”, – сказав прокурор.
Він підкреслив, що постанову про закриття справи він ухвалив обґрунтовано і відповідно до закону.
“КПК наділяє дискреційними повноваженнями прокурора визначити достатність доказів для складання обвинувального акта. Ці повноваження реалізовано. Прокурор у кримінальному провадженні визначив, що для складання обвинувального акта доказів недостатньо”, – резюмував Пономаренко.
За місяць після закриття справи “Роттердам плюс” і підтвердження цього рішення Вищим антикорупційним судом НАБУ повідомило про отримання експертизи, яка нібито підтверджує 40 млрд грн збитків від дії формули. Адвокати сторони захисту повідомили про фальсифікацію матеріалів заднім числом і звернулися в Держбюро розслідувань.
28 серпня САП повідомила про закриття справи “Роттердам плюс” у частині, що стосується підозрюваних, через відсутність достовірних і вичерпних доказів завдання збитків. 8 серпня спливав термін проведення розслідування, яке триває три з половиною роки, із березня 2017-го. Згідно із Кримінальним процесуальним кодексом, до 8 серпня 2020 року НАБУ зобов’язане було завершити розслідування, а САП – передати справу до суду або закрити у зв’язку з відсутністю складу злочину.
9 вересня адвокатка сторони захисту Ірина Одинець опублікувала постанову прокуратури, з якої випливає, що в діях осіб, яким рік тому оголосили підозру, немає складу злочину і довести їхню провину в суді неможливо.
Під час засідання ВАКС 23 вересня прокурор САП Віталій Пономаренко заявив, що жодних доказів скоєння злочину в цій справі за три з половиною роки знайти не вдалося. Суд погодився, що справу потрібно закрити.