Нобелівську премію з хімії у 2020 році присуджено француженці Еммануель Шарпантьє й американці Дженніфер Дудні.
За даними Нобелівського комітету, премію цим ученим присудили “за розвиток методу редагування генома”.
“Еммануель Шарпантьє і Дженніфер Дудна відкрили один із найбільш витончених методів генної інженерії – технологію редагування генома CRISPR-Cas9. З її допомогою дослідники з украй високою точністю можуть змінювати ДНК тварин, рослин і мікроорганізмів”, – ідеться в прес-релізі Нобелівського комітету.
“Ця технологія мала революційний вплив на природні науки, внесла вклад в нові методи лікування раку, і вона може втілити в життя мрію про лікування спадкових хвороб”, – наголошується в прес-релізі.
У прес-релізі Нобелівського комітету зазначено, що “використання генетичної технології CRISPR/Cas9 уможливило внести зміни до генетичного коду протягом декількох тижнів”.
“Величезна сила цього генетичного інструменту впливає на нас усіх. Він не тільки революціонізував фундаментальну науку, а й привів до появи інноваційних сільськогосподарських культур, а також він приведе до нових проривних методів лікування”, – сказав голова Нобелівського комітету з хімії Клаес Густафссон.
Еммануель Шарпантьє – французький учений, член французької академії наук та іноземний член Національної академії наук США, народилася в 1968 році. Закінчила університет П’єра і Марії Кюрі. У 2012 році разом із колегою Дженніфер Дудною виявила, що механізм CRISPR-Cas9 може бути використано для запрограмованого редагування генів.
Дженніфер Дудна народилася в 1964 році, є професором Каліфорнійського університету в Берклі, закінчила університет Pomona Colledge. Здобула популярність як дослідник технології CRISPR. Є членом Національної академії наук та Національної академії медицини США.