У біржовому сегменті ринку електроенергії (ринок “на добу вперед”) спостерігають маніпуляції, що призводять до обвалення вартості електроенергії. Про це 29 травня заявила Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП).
У комісії вважають, що падіння цін “носить явно штучний характер”, оскільки не відображає фактичного попиту і пропозиції в енергосистемі України. Регулятор заявив, що до цього причетний холдинг ДТЕК бізнесмена Ріната Ахметова.
“Комісія проаналізувала ситуацію і дійшла висновку, що такий ціновий провал на ринку був спричинений діями групи компаній ДТЕК шляхом суттєвого скорочення закупівлі електроенергії на ринку “на добу вперед”, – зазначили у НКРЕКП.
У комісії також заявили, що у ЗМІ розпочалася інформаційна кампанія з дискредитації дій регулятора: саме його звинувачують в обвалі цін і кризі в енергетиці.
“Чітко простежується чорна піаркампанія щодо окремих членів НКРЕКП, яка носить відверто замовний характер, а звинувачення, які висловлюють окремі політики та “експерти”, є відвертим наклепом. Зокрема, щодо дій члена НКРЕКП Коваленка, який займає професійну та збалансовану позицію, але яка може не влаштовувати деяких учасників ринку”, – ідеться в заяві регулятора.
НКРЕКП повідомила, що на наступному засіданні планує встановити мінімальні ціни на ринку “на добу вперед” на рівні 980 грн/МВт-год у денний період і 567 грн/МВт-год – у нічний. Це, вважають у комісії, допоможе стабілізувати цінову ситуацію на ринку, “якщо окремі учасники будуть продовжувати розпочату кампанію”.
Разом з Антимонопольним комітетом регулятор планує “здійснити заходи реагування щодо дій учасників ринку”.
Новий ринок електроенергії, який має функціонувати за стандартами Євросоюзу, почав працювати з 1 липня 2019 року згідно із законом “Про ринок електричної енергії”. Нова модель передбачає впровадження ринку двосторонніх договорів, ринку “на добу вперед”, а також внутрішньодобового і балансувального ринків.
На ринку “на добу вперед” електричну енергію купують і продають на наступну за днем торгів добу за вільними конкурентними цінами. НКРЕКП установила наступні граничні ціни на ринку “на добу вперед”: у період мінімального навантаження (з 00.00 до 7.00 і з 23.00 до 24.00) – 959,12 грн/МВт-год, у період максимального навантаження (із 7.00 до 23.00) – 2048,23 грн/МВт-год.
За даними джерел “Економічної правди”, для групи ДТЕК рівень так званих нічних прайс-кепів (або верхньої межі тарифів на електроенергію) збитковий, тому компанія лобіює їх збільшення з 959,12 грн/МВт-год до 1200 грн/МВт-год. Крім того, як з’ясувало видання, компанія Ахметова хоче розширити на дві години денну зону, коли електроенергія на ринку дорожча, через скорочення нічної.
Держпідприємство “Оператор ринку” повідомило, що середньозважена ціна купівлі-продажу електричної енергії на ринку “на добу вперед” за перших 20 днів травня становить 1348,80 грн/МВт-год. Це на 7,68% вище, ніж за 20 днів квітня, і на 6,62% вище, ніж за квітень загалом. Як випливає з опублікованої на сайті “Оператора ринку” інформації, падіння цін на ринку “на добу вперед” розпочалося минулого тижня. Якщо, наприклад, 1 травня середньозважена ціна електроенергії становила 1471,65 грн/МВт-год, то 23 травня вона опустилася нижче ніж 1000 грн/МВт-год – до 952,54 грн/МВт-год, а 29 травня – до 659,72 грн/МВт-год.
За результатами 2019 року, за даними видання “БізнесЦензор”, ДТЕК Ахметова контролювала 63% виробництва теплової генерації в Україні, 90% видобутку енергетичного вугілля і 25% виробництва генерації з відновлюваних джерел енергії.