Міністр закордонних справ Німеччини Гайко Маас запропонує сьогодні включити до санкційного списку Європейського союзу президента Білорусі Олександра Лукашенка. Про це він заявив 12 жовтня перед зустріччю зі своїми європейськими колегами в Люксембурзі, пише агентство Reuters.
За його словами, потрібно вже визнати, що в Білорусі нічого не змінилося.
Режим Лукашенка і далі застосовує насильство щодо мирних демонстрантів, заявив він.
Маас сказав, що запропонував підготувати підґрунтя для нового пакета санкцій. Лукашенко, за словами глави МЗС Німеччини, має бути в санкційному списку Євросоюзу.
Євросоюз уже ввів санкції проти 40 громадян Білорусі: керівництва міністерства внутрішніх справ, голови Центрвиборчкому, командирів ОМОН. Але Лукашенка в цей список не занесли.
До такого самого кроку вдалися і США, запровадивши санкції проти представників МВС і Центральної виборчої комісії Білорусі, але не включивши в нього Лукашенка.
Уряди Великобританії та Канади діяли впевненіше й оголосили про санкції проти Олександра Лукашенка і його сина Віктора.
Литва, Латвія та Естонія першими у світі ввели персональні санкції для 30 білоруських чиновників, включно з Лукашенком.
У Білорусі з 9 серпня тривають масові акції протесту через фальсифікацію результатів голосування на виборах президента, на яких, за офіційними даними, переміг Лукашенко. Водночас альтернативні екзитполи показували впевнену перемогу кандидатки від опозиції Світлани Тихановської.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітингувальників. Вони застосовували світлошумові гранати, гумові кулі й водомети. За час протестів було затримано більше ніж 13 тис. демонстрантів, сотні дістали травми й поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів.
23 вересня в Палаці незалежності в Мінську відбулася таємна церемонія інавгурації Лукашенка. Уперше в історії Білорусі її не анонсували. Усупереч вимозі законодавства, церемонії не транслювали на телебаченні. У Євросоюзі заявили, що не вважають Лукашенка законним президентом Білорусі.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявляв, що приведення Лукашенка до присяги не означає його визнання легітимним главою білоруської держави. 30 вересня глава українського МЗС повідомив, що після закінчення 5 листопада строку повноважень нинішнього президента Білорусі офіційний Київ називатиме його просто Олександр Лукашенко.