У Білорусі проти результатів президентських виборів протестують молоді люди, яким “приїлася стабільність” і які не хочуть платити податки. Таку думку 12 серпня висловив в ефірі телеканала “Україна 24” нардеп від партії “Слуга народу” Євгеній Шевченко.
“З одного боку, зрозуміло, що людям, які жили в Білорусі, особливо молоді, приїлася стабільність. Їм хочеться адреналіну, їм нудно. Вони не хочуть платити податки, тому що вони ще молоді, працюють. Але вони забувають, що коли-небудь вони стануть старшими, і хтось повинен буде платити податки, щоб їм платили пенсію”, – сказав нардеп.
Шевченко зазначив, що учасники протесту в Білорусі мають на це право абсолютно. Однак він не розуміє, чого саме мітингувальники вимагають від президента країни Олександра Лукашенка.
“Я нічого не чув, окрім “Іди, Лукашенко”. Спроєктуємо ситуацію: Лукашенко йде, [опозиціонерка Світлана] Тихановська взяла в руки владу. Двох слів зв’язати не може, ніколи в житті нічим не займалася. Які будуть наслідки? Заводи, фабрики, колгоспи зупиняться, прийдуть іноземці й почнуть грабувати, землю продадуть незрозуміло кому, соціальні засади, які Лукашенко зберігав, усі підуть у небуття”, – заявив депутат.
Шевченко також пояснив, що привітав Лукашенка з переобранням, керуючись “геополітичними інтересами України як держави”.
10 серпня Шевченко опублікував у своєму Facebook привітання Лукашенка з перемогою на виборах.
“Вірю в поглиблення українсько-білоруської дружби! Дякую вам за душевне ставлення до України!” – написав він.
https://www.facebook.com/e.shevchenko76/posts/3248487705228947
Із 4-го до 8 серпня в Білорусі тривало дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На посаду президента балотувалося п’ятеро кандидатів. За попередніми даними Центрвиборчкому країни, найбільше голосів набрав Лукашенко (80,2%), друге місце посіла Тихановська – 9,9%. Решта кандидатів одержала менше ніж 2%. ЦВК Білорусі планує оголосити остаточні результати виборів 14 серпня.
Вибори в Білорусі відбувалися без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести. Вони тривали 10-го, 11-го і 12 серпня. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікації виборів. Вони збираються ввечері на мітинги, а вночі розходяться. Для розгону протестувальників силовики застосовують спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі та водомети.
Акції супроводжують сутички протестувальників та міліції. У МВС Білорусі розповіли, що під час протестів 9 серпня затримали 3 тис. осіб, 10 серпня – ще 2 тис., 11 серпня – більше ніж 1 тис, 12 серпня – приблизно 700. Затриманим інкримінують масові заворушення, хуліганство та опір співробітникам міліції.
За офіційними даними, під час сутичок постраждало кілька сотень людей, відомо про двох загиблих. Перший чоловік загинув 10 серпня в Мінську. Прессекретарка МВС Білорусі Ольга Чемоданова повідомила, що в руці демонстранта вибухнув вибуховий пристрій. Але очевидці повідомили телеканалу “Белсат”, що чоловік помер унаслідок влучання світлошумової гранати. Про смерть другого чоловіка стало відомо 12 серпня. 9 серпня його затримали в Гомелі. За даними рідних, йому стало зле в зачиненому автозаку, який прямував у СІЗО.
Іноземні держави та міжнародні організації закликали владу Білорусі утриматися від насильства. Із такими заявами, зокрема, виступили США, ЄС, Україна, Польща, Литва й інші. У США та ЄС заявили, що вибори в Білорусі не були вільними і демократичними. За даними ЗМІ, наприкінці серпня Євросоюз розгляне питання введення санкцій проти Білорусі.
Держсекретар США Майк Помпео заявив 12 серпня, що США можуть ввести санкції проти Білорусі або обмежити постачання американської нафти.