Деякі із затриманих під Мінськом найманців приватної військової компанії “Вагнер” заявили на допитах, що метою їхньої нібито запланованої поїздки у Стамбул був огляд собору Святої Софії. Про це 1 серпня сказав журналістам керівник Слідчого комітету Білорусі Іван Носкевич, повідомляє Белтелерадиокомпания.
“Під час допитів вони дають дуже суперечливі свідчення. Зокрема, про те, що група нібито мала намір вилетіти з Мінська у Стамбул, каже менше ніж половина людей, решта вказує зовсім інші точки остаточного візиту в інші країни. Щодо тих, які нібито летіли в Туреччину, у них так само різні цілі потрапляння в цю країну. Хтось летів засмагати, хтось відпочивати, хтось охороняти якісь об’єкти нібито, а хтось – оглянути собор Святої Софії”, – сказав Носкевич.
Про затримання 33 росіян, які перебувають у ПВК “Вагнер”, влада Білорусі повідомила 29 липня. Понад 10 із них внесено до списку українського сайта “Миротворець” як учасників збройного конфлікту на Донбасі на боці проросійських бойовиків. У Радбезі Білорусі заявляли, що стосовно затриманих порушили кримінальну справу за статтею про підготовку терактів, пізніше повідомляли, що їх підозрюють у підготовці масових заворушень.
Російський військовий журналіст Семен Пегов стверджував, що компанія “Вагнер” мала намір перекинути групу своїх бійців через Білорусь в Африку і білоруська влада знала про це. “Радио Свобода” вважає, що точкою призначення групи був Судан.
У Радбезі Білорусі заявили, що РФ не повідомляла про перекидання сил ПВК через Білорусь.
Посол РФ у Білорусі Дмитро Мезенцев заявив, що 33 затриманих є співробітниками приватного охоронного підприємства, які прямували транзитом у Стамбул, але спізнилися на рейс.
Собор Святої Софії розташований в історичному центрі Стамбула. 10 липня президент Туреччини Реджеп Ердоган підписав указ, яким перетворив собор Святої Софії на мечеть.
4 березня 2018 року у британському Солсбері отруїли розробленим у РФ нервово-паралітичним агентом “Новачок” колишнього російського шпигуна Сергія Скрипаля та його доньку Юлію. Їм вдалося вижити після замаху.
5 вересня 2018 року влада Великобританії назвала прізвища, під якими підозрювані у скоєнні отруєння в’їхали в країну, – Олександр Петров і Руслан Боширов. Тодішня прем’єр-міністерка країни Тереза Мей підкреслила, що вони є офіцерами ГРУ.
Двоє чоловіків, чиї фото опублікувала британська прокуратура, заявили в телеінтерв’ю, що справді були в Солсбері в березні, але їздили туди лише на екскурсію – подивитися на місцевий знаменитий собор. Свою причетність до отруєння і до роботи у ГРУ вони заперечували.