Позаторік в Іллінецькій ОТГ, що на Вінниччині, встановили сміттєсортувальну станцію. А торік запустили мінізавод із переробки полімерних матеріалів. Зараз процес утилізації сміття в громаді повністю налагоджений: відходи сортують, вторсировину продають, а ті полімери, що практично ніде збути в Україні, переробляють на кольорову тротуарну плитку. Додану вартість сміттєсортувальному і переробному комплексу створює яблуневий садок. Його висадили на місці стихійного сміттєзвалищ два роки року, довкола комунального підприємства. Цієї осені молоді яблуні дали перший урожай – 3 тонни сортових яблук.
«Ініціював закладення яблуневого саду площею 5 гектарів Іллінецький міський голова Володимир Ящук. Тоді з цієї території вивезли понад 500 тонн сміття. Працювали усі: працівники трудових колективів підприємств, організацій, установ міста, студенти Іллінецького державного аграрного коледжу. У перший день толоки участь у акції взяли понад 300 містян, у наступні – трохи менше. Але разом ми створили прекрасний яблуневий сад, висадили 5 тисяч саджанців яблунь, які цього року дали перший урожай. Наразі зібрали близько 3 тонн ранніх осінніх сортів. У кінці жовтні збір продовжиться більш пізніми сортами», – розповідає перший заступник Іллінецького міського голови Олег Дмитрик.
Опікуються яблуневим садком працівники комунального підприємства «Добробут». За словами директора Дениса Гетьмана, цього року яблуками почастують усіх, хто садив сад. Першу партію вже завезли у міські школи, дитячі садочки, лікарню, амбулаторії, будинок для людей похилого віку та одиноких немічних благодійного фонду «Віфанія», пригостили і родини загиблих захисників України.
«Яблуневий сад на місці колишнього сміттєзвалища – це місцева ініціатива. На її реалізацію з бюджету ОТГ виділили 120 тисяч грн. За ці кошти впорядкували територію і закупили саджанці 6-ти сортів яблук, – розповідає Денис Гетьман. – Садок потребує догляду, обробки від шкідників і вологи. Тому цього року встановили крапельний полив. Доглядають за ним наші працівники. На наступний рік плануємо висадити, окрім яблук, персики сливи та груші, оскільки вже маємо замовлення на такі фрукти від міських закладів».
Як писав «День» у матеріалі «Час рахувати гроші й шукати власні «фішки» (№61-62 за 6 квітня 2018 року), заробляти на смітті Іллінецька ОТГ почала з перших днів свого створення. Через це її називають «зеленою громадою» на Вінниччині. В ОТГ чотири роки діє програма роздільного збору твердих побутових відходів, що передбачає відокремлення від загальної маси сміття пластикової ПЕТ-пляшки і пластмаси. Дохід від реалізації вторинного пластику громада спрямовує на фінансування тепличного господарства, яке вирощує саджанці квітів. Їх висаджують на усіх клумбах міста. Загалом вирощують понад п’ятдесят видів квітів.
Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниччина
Фото Іллінецької ОТГ
*/