Іван Горобчук, Василь Слободянюк, Оксана Городинська, Аліна Смеречинська, Оксана Малобенська, Сергій Бугай та Микола Крижанівський – сім художників взяли участь у цьогорічному симпозіумі «Мальована хата – 2020». Пленер з народного малярства упродовж тижня тривав у селі Серебринці Могилів-Подільського району. За цей час митці розмалювали щонайменше півтора десятка сільських хат, а ще школу і сільський клуб. Усі малюнки настінного живопису виконали в народному стилі з автентичними подільськими елементами.
«Художня спадщина народного стінопису залишається привабливим і актуальним компонентом традиційної культури на Поділлі. Це з року в рік доводить мистецько-культурологічним симпозіум «Мальована хата», – каже автору і керівнику проєкту Микола Крижанівський. – Серебринецькі хатини ми прикрасили червоними кіньми, маками, півниками та унікальними барвистими візерунками народної автентики. І так всі дні, протягом яких ще одне українське село збагатилося і розцвіло полотнами споконвічного народного малярства. Як і попередні симпозіуми, цьогорічна мистецька толока була присвячена нашим воякам, котрі воюють із лютим московським ворогом на Донбасі».
Варто зауважити, що Вінниччина є єдиною областю в Україні, де проводиться унікальний культурно-мистецький проект «Мальована хата», як творча толока аматорських і професійних майстрів народного малярства, які творять красу рідного краю, бережуть традиції настінного розпису та плекають молодих умільців. Симпозіум має на меті відродження традицій українського народного малярства та популяризації настінного розпису хат у подільських селах.
Перший пленер «Мальована хата» відбувся ще в 2012 році в селі Сліди Могилів-Подільського району. Відтоді художники прикрасили будівлі стінописом у таких селах, як Наддністрянське (Мурованокуриловецького р-н), Нагоряни (Могилів-Подільського р-н), Гонтівка (Чернівецького р-н), Буша (Ямпільського р-н) та Носиківка (Шаргородського р-н). За сім років митці розписали більше двохсот наших сільських подільських хат, котрі справді можна назвати писанками.
Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниця, фото Facebook-сторінки Миколи Крижанівського