На Вінниччині каменотеси-ветерани зібралися на пленер-реквієм у легендарній Буші (фото)

У Державному історико-культурному заповіднику «Буша», що розташований у Ямпільському районі Вінницької області, проходить ювілейний XXXV Всеукраїнський пленер скульпторів-каменотесів «Подільський оберіг». Цього року його учасниками стали скульптори-легенди, які стояли біля витоків каменотесного руху. Серед них митці Олексій та Людмила Альошкіни, Олександр Пірняк, Юрій Кафарський, Сергій Донченко та Андрій Бугай. Цього разу на пленер вони зібралися заради високої мети – вшанувати пам’ять тих каменотесів, яких вже немає на цьому світі. Як уточнює директорка Державного історико-культурного заповідника «Буша» Ірина Захарчук, скульптори запланували створити спільну композицію із каменю – величний поминальний стіл зі стільцями, який розташують на території заповідника.

«Всеукраїнський скульптурний пленер «Подільський оберіг» своїм глибоким корінням сягає ще радянських часів. Тоді група ентузіастів, молодих, талановитих скульпторів об’єдналися, щоб вписати свою сторінку в книгу історії свого народу. Цього року сивочолі ветерани-митці знову зібрались в легендарній Буші на ювілейний пленер-реквієм, щоб вшанувати пам’ять тих, хто стояв біля витоків пленерного руху в Україні, – розповідає Ірина Захарчук. – Пленер розпочався не з пафосного свята, стрічок та повітряних кульок, а з важкої та наполегливої роботи, з підступними випробуваннями, коли дикий камінь показує всій характер. Один неправильний порух може зруйнувати весь творчий задум скульпторів, адже композицію, яку хочуть створити митці, велика і велична водночас».

Паралельно з пленером каменотесів у Буші проходить фестиваль майстрів народної творчості «Бушанська пектораль». Гончарі, ткалі і художники втілюють на території заповідника свої мистецькі задуми. Показовим є те, що серед учасників багато молодих майстрів, зокрема гончарівни Оля Цибуля та Аліна Балун, які вміло перетворюють глину на витвори мистецтва.

Як додає директорка Державного історико-культурного заповідника «Буша» Ірина Захарчук, співробітника закладу у цей час проводять інформаційну роботу. У рамках пленеру, який триватиме до 30 вересня, вони записують їхні розповіді про кам’яні скульптури, які були створені на території заповідника у різні роки. Таким чином прагнуть створити своєрідних облік кам’яних витворів, яких тільки у самій Буші встановлено більше двох сотень. На них відтворюють образи учасників і героїв оборони Буші, історичні постаті, літературні персонажі козацтва, образи української міфології та народної творчості.

Пленер «Подільський оберіг» був започаткований ще у 1986 році краєзнавцями-ентузіастами. Головною його метою є відродження та збереження багатовікової традиції подільських каменотесів та розвитку художніх промислів. За роки проведення слава бушанського пленеру рознеслася по всій Україні і за її межами. Щорічно він збирає майстрів з усієї країни, що дозволило створити на території заповідника унікальне явище – Бушанський музей скульптури під відкритим небом.

Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниччина, фото надані авторкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *