На весну 2020 року президент РФ Володимир Путін планував нову збройну агресію у Європі, зокрема в Україні. Про це український генерал-лейтенант запасу Ігор Романенко повідомив у інтерв’ю “Фактам”, опублікованому 27 травня.
“Весь 2019 рік Путін, його Генштаб разом із політичними і військовими аналітиками намагалися дипломатичним шляхом нав’язати Україні свої правила гри. Хотіли змусити нас підписати угоди з бойовиками, які б передусім були на руку Кремлю. Але у президента Росії в цьому питанні майже нічого не вийшло. (…) Саме тому Путін і планував на весну чергове військове загострення в Україні, щоб знову змусити нас піти на поступки”, – сказав він.
Генерал вважає, що Путін водночас міг поставити ультиматум: “ви за тиждень маєте ухвалити всі закони, які нас улаштовують, в іншому разі будемо продовжувати воєнну агресію”.
“Для цих цілей росіяни цілком могли зайти на територію України. (…) Найімовірніше, могли розділити нашу країну по Дніпру для того, щоб спробувати ще раз створити так звану “Новоросію”. А потім, мовляв, ви перекидайтеся, як хочете. З огляду на потужність збройних сил РФ, вони цілком можуть це зробити”, – заявив Романенко.
За його словами, планам Путіна завадила ситуація з коронавірусом.
“Навесні цього року під ударом могли опинитися і країни Балтії. (…) Росія проводила у квітні цього року масштабні військові навчання. А напередодні главі Радбезу РФ Патрушеву було поставлено завдання дістати законодавчий дозвіл на превентивне використання тактичної ядерної зброї. У зв’язку з цим ситуація у Європі могла загостритися ще більше”, – пояснив генерал.
Він зазначив, що збройні сили Росії в перші дні відкритого воєнного зіткнення на території Європи будуть могутнішими за армію США, яка, як і країни Балтії, є членом НАТО.
У 2014 році, одразу після анексії Криму, Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку та російською армією й підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти й докази.
9 грудня 2019 року в Парижі відбувся перший за три роки саміт лідерів “Нормандської четвірки” – України, Франції, Німеччини та Росії – щодо врегулювання ситуації на Донбасі. Серед іншого, сторони домовилися до кінця року погодити повне припинення вогню.
Тодішній глава МЗС України Вадим Пристайко повідомив, що учасники тристоронньої контактної групи під час переговорів 18 грудня не змогли узгодити дату нового перемир’я і домовилися продовжити режим припинення вогню, оголошений у липні 2019 року.
Наприкінці 2019 року в Китаї почався спалах коронавірусної інфекції COVID-19. 11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила поширення коронавірусу пандемією.
У Росії на 27 травня підтверджено більше ніж 370 тис. випадків захворювання на COVID-19, із них майже 4 тис. осіб померло. Згідно з даними американського Університету Джонса Гопкінса, РФ наразі на третьому місці у світі за кількістю хворих.