На "скрутках" ПДВ держбюджет втрачає за рік до 30 млрд грн – нардеп Крулько

Протягом року Україна втрачає до 30 млрд грн через махінації з податком на додану вартість (так звана схема скруток ПДВ). Про це 12 червня в ефірі програми “Свобода слова Савіка Шустера” заявив нардеп від “Батьківщини”, голова тимчасової слідчої комісії Верховної Ради з перевірки зловживань на митниці та в податковій Іван Крулько.

“Скільки щомісяця в Україні фіктивного ПДВ? Це інформація тільки по “скрутках”: жовтень 2019-го – 2,55 млрд грн, листопад – 2,34 млрд грн, грудень – 2,47 млрд грн, січень 2020-го – 2,62 млрд і так далі… В місяць державний бюджет недоотримує приблизно 2,5 млрд грн. За рік, якщо екстраполювати ці дані, ми маємо 30 млрд грн [втрат] тільки на “скрутці” ПДВ. І це ми не говоримо про акцизи, податок на прибуток і таке інше”, – підкреслив депутат.

Ексміністр фінансів України Ігор Уманський стверджував, що Державна податкова служба України за Сергія Верланова (Кабмін звільнив його наприкінці квітня) влаштовувала “корупційні скрутки з ПДВ”, що призводило до щомісячних втрат держбюджету на суму до 5 млрд грн.

В інтерв’ю засновнику видання “ГОРДОН” Дмитрові Гордону ексміністр пояснив суть “скрутки” на прикладі з бананами: “Ви придбали десь за кордоном банани, у Польщу, припустімо, офіційно завезли, зареєстрували. У вас під час перетину вашим товаром кордону виник ПДВ до сплати. Ви поставили свої банани на митний склад. Після цього ви їх за кеш продали на ринку, отримали свій прибуток. У ціні продажу у вас і ПДВ, і все-все ви компенсували. Після цього ви папери – не банани, бо банани вже продано і ви вже свій прибуток одержали, зокрема ПДВ, а папери – продаєте мені. Тобто за паперами я придбав у вас банани, яких насправді вже не існує. Після цього я знаходжу компанію і продаю ці “банани” вже їй. Руху самих бананів не відбувається, їх, повторюся, немає. Потім на цій компанії банани перетворюються на зерно. Як в анекдоті. І у вас є ПДВ на це зерно”.

За його словами, “у цей момент відбувається легалізація зерна, яке хтось придбав за кеш у фермерів, які вирощують його переважно на державній землі”. Після легалізації зерна, заявив Уманський, у бізнесмена “з’явився вхідний ПДВ”.

“Після цього йдуть три “прокладки”, далі вже більш-менш нормальна компанія експортує зерно – і одержує ПДВ до відшкодування. Той ПДВ, який ви у нашому прикладі вже одержали, продавши ці банани на ринку. Вхідного ПДВ, який має бути подано до відшкодування з цього зерна, немає, тому що зерно було придбано за кеш на “сірому” ринку. У цьому суть так званої скрутки”, – розповів ексміністр.

24 квітня у Верховній Раді було створено слідчу комісію для вивчення фактів, викладених Уманським, яку очолив Крулько.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *