На мітинг у Гродно вийшло майже 30 тис. осіб

У білоруському місті Гродно 14 серпня на мітинг проти насильства влади вийшло майже 30 тис. осіб, вулицями міста пронесли прапор Білорусі. Про це повідомила газета “Наша Ніва” в Telegram.

На Гродненській площі Леніна більше ніж 10 тис. жителів міста прийшло до будівлі міськвиконкому, щоб вимагати у влади Гродно визнати результати виборів недійсними та зупинити насильство у країні.

За інформацією видання “БЛОГ ГРОДНО S13.RU”, учасники мітингу емоційно висловлювалися, вигукували гасла, вимагали у влади негайного звільнення всіх політв’язнів та визнання результатів виборів недійсними.

До жителів Гродно на площу Леніна вийшли мер міста Мечислав Гой, а також начальник гродненського УВС Вадим Синявський.

Міський сайт “Гроднo 015.BY” пише, що люди запитували, чи притягнуть до відповідальності співробітників міліції, які застосовували силу. Синявський пояснював, що наразі проводять розгляд і вже порушено кримінальну справу щодо масових заворушень.

Протестувальники попросили мера міста перерахувати голоси. Одна з жінок у натовпі запитала, де був Гой під час нічного побиття жителів його міста.

Люди почали у відповідь скандувати: “Де ти був? Де ти був?”.

Гой на деякий час пішов з імпровізованої сцени. Коли він повернувся, жінки запитали його, чому “такі звірі били людей” [співробітники ОМОН]. Мер сказав у відповідь: “Так, звірина, звірина! Але я не можу вийти на барикади”.

Начальник міліції пообіцяв гродненцям, що ОМОНу в місті більше не буде, а також зменшать кількість нарядів міліції, які патрулюють вулиці.

До протестувальників прийшла колона співробітників підприємства “Гродно Азот”, які скандували: “Новий мер!”

За інформацією порталу NewGrodno.by, на акції протесту у Гродно вийшли працівники понад 20 підприємств.

Удень 13 серпня кілька сотень співробітників Білоруського автомобільного заводу (БелАЗ) у місті Жодіно зупинили роботу і пройшли маршем територією підприємства. Цього самого дня акцію протесту влаштували співробітники Мінського автомобільного заводу (МАЗ), які вийшли до заводоуправління. На протест також вийшли співробітники білоруського підприємства з виробництва будівельних матеріалів “Керамін”.

Протестувати почали співробітники компаній “Белмедпрепарати”, “Белкард”, Мінського тракторного заводу, Білоруської державної філармонії, Національного художнього музею Білорусі.

Із 4-го до 8 серпня в Білорусі тривало дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На посаду президента балотувалося п’ятеро кандидатів. Центрвиборчком країни 14 серпня оголосив остаточні результати виборів. Переміг Олександр Лукашенко, набравши 80,1% голосів виборців (4 661 075 осіб). Решта кандидатів у президенти одержала в рази менше голосів: опозиціонерка Світлана Тихановська – 10,1% (588 622 особи), співголова об’єднання “Говори правду” Андрій Дмитрієв – 1,2% (70 671), ексдепутатка Палати представників Анна Канопацька – 1,67% (97 489), лідер партії “Білоруська соціал-демократична Грамада” Сергій Черечень – 1,14% (66 613).

Вибори в Білорусі відбувалися без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести, які тривають до сьогодні. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікації виборів. Вони збираються ввечері на мітинги, а вночі розходяться. Для розгону протестувальників силовики застосовують спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі та водомети.

Акції супроводжують сутички протестувальників та міліції. Наразі відомо про затримання приблизно 7 тис. демонстрантів. Їм інкримінують масові заворушення, хуліганство та опір співробітникам міліції.

Під час протестів 10 серпня загинув 34-річний Олександр Тарайковський. Пізніше повідомляли про загибель 25-річного Олександра Вихора, якого 9 серпня затримали в Гомелі. За даними рідних, йому стало зле в зачиненому автозаку, який прямував у СІЗО.

Іноземні держави та міжнародні організації закликали владу Білорусі утриматися від насильства. Із такими заявами, зокрема, виступили США, ЄС, Україна, Польща, Литва й інші. Країни Євросоюзу 14 серпня погодилися підготувати санкції через події в Білорусі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *