Комітет Сенату США з національної безпеки й урядових справ та Комітет із питань фінансів оприлюднили 23 вересня звіт на 87 сторінок із назвою “Гантер Байден, Burisma і корупція” про діяльність в Україні сина колишнього віцепрезидента США Джо Байдена і української газовидобувної компанії Burisma.
У витягах із цього звіту на сайті Сенату США викладено деталі роботи Гантера Байдена в раді директорів Burisma Group, яку пов’язують з ексміністром екології в уряді Миколи Азарова Миколою Злочевським. Автори звіту, сенатори-республіканці Рон Джонсон і Чак Греслі говорять про конфлікт інтересів у діяльності Байдена-молодшого, під час того, як його батько Джо Байден був віцепрезидентом і займався справами України.
За твердженням авторів звіту, Burisma заплатила понад $4 млн Гантеру Байдену і його діловому партнерові Девону Арчеру за членство в раді компанії.
“Гантер, його сім’я і Арчер отримали мільйони доларів від іноземних громадян із сумнівним минулим”, – указано в результатах звіту.
У звіті стверджують, що Гантер Байден отримав переказ у розмірі $3,5 млн від Олени Батуріної, вдови колишнього мера Москви Юрія Лужкова.
Бізнес-партнер Гантера Байдена Дейвон Арчер отримав $142,3 тис. від Кенгеса Ракішева з Казахстану нібито за авто, коли Джо Байден перебував у Києві.
Сенатори стверджують, що Байден-молодший мав бізнесові зв’язки з Йо Цзянмінем, Гонгвен Донгом та іншими громадянами Китаю, пов’язаними з владою країни, і здійснював із ними “сумнівні транзакції на мільйони доларів”.
Як пишуть у звіті, Гантер Байден перерахував мільйони доларів зі своєї юридичної фірми компаніям Джеймса і Сари Байденів. Після запитань про їхнє походження Сара Байден відмовилася надавати підтверджувальну документацію і банк у підсумку закрив рахунок.
Звіт сенаторів повідомляє, що Гантер Байден перераховував кошти громадянкам Росії та інших країн Східної Європи, які, імовірно, були причетними до проституції та торгівлі людьми.
Виборчий штаб Джо Байдена розкритикував звіт і назвав його спробою союзників Дональда Трампа за шість тижнів до виборів зашкодити своєму політичному опонентові й утрутитися у виборчий процес, пише “Голос Америки”.
У штабі Байдена зауважили, що такі повідомлення у пресі та заяви свідчать про те, що проти Burisma не вели активних розслідувань на момент звільнення ексгенпрокурора України Віктора Шокіна 2016 року.
“Радіо Свобода” розповіло про ймовірний хабар колишньому генеральному прокуророві України Віталію Яремі за розвал справи проти Burisma щодо ймовірного відмивання грошей. Ярема прокоментував цю інформацію і пояснив, що нічого не знає про ймовірний хабар прокурорам, коли він керував відомством.
“Уперше чую про це. Для мене це не був пріоритет. Я заслуховував слідчо-оперативну групу, тому що тоді ще стояли барикади на вулицях, тоді ще кров не висохла на Майдані… Коментувати щось, що відбувалося на рівні слідчих якогось окремого кримінального провадження, я, на жаль, через п’ять років уже не можу”, – сказав він.
Ситуація із сином Байдена стала причиною зовнішньополітичного конфлікту й ініціативи запуску процедури імпічменту президента США Дональда Трампа в Конгресі.
Як свідчить стенограма телефонної розмови Трампа і президента України Володимира Зеленського, яка відбулася 25 липня, український лідер пообіцяв американському колезі, що новий генпрокурор України розгляне ситуацію зі справою компанії Burisma. Пізніше новопризначений глава ГПУ Руслан Рябошапка заявив, що справу Burisma переглянуть.
На пресконференції із Зеленським у Нью-Йорку 25 вересня Трамп говорив, що Гантер Байден отримував від Burisma $50 тис. щомісяця, повідомляють на сайті Білого дому. Також він тоді висловив тезу, яку наступного дня повторив у своєму Twitter, що син Байдена нібито “украв мільйони в Китаї”. Байден заявив, що його син не зробив нічого поганого, працюючи в Україні.
Після публікації стенограми розмови Трампа і Зеленського в Національному антикорупційному бюро України заявили, що детективи розслідують події періоду 2010–2012 років, коли син Байдена ще не входив до складу ради директорів компанії. Глава Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький наголосив, що Байден і його син не фігурують у розслідуваннях українських антикорупційних органів.
18 грудня Палата представників схвалила обидві статті обвинувачення в межах процедури імпічменту Трампа. Він став третім президентом США, якому Палата представників оголосила імпічмент.