Для аналізу використали по п’ять найкращих пісень Billboard щороку з 1950 по 2023 рік — усього 366 треків.
Мелодії пісень за останні роки стали простішими. До такого висновку прийшли дослідники з Лондонського університету королеви Марії. Але таке спрощення не є причиною занепокоєння для музикознавців. Про це розповідає The Guardian, передає Суспільне Культура.
Дослідження опублікували у журналі Scientific Reports.
Науковці використали математичні моделі та алгоритми, щоб визначити три “мелодійних революції” — у 1975, 1996 та 2000 роках, які принесли все більшу простоту двом основним компонентам мелодії: ритму, або послідовності звуків і тиші у музичному творі, та висоті, мірі висоти або низькості нот.
Одна з авторок, Маделін Гамільтон, каже, що результати не означають, що музика отупіла: “Я вважаю, що інші аспекти музики стають складнішими. А мелодії стають простішими, щоб компенсувати це”.
Ці зміни можуть бути пов’язані з появою нових жанрів протягом десятиліть, таких як стадіонний рок, диско і хоп-хоп. А також появою цифрових аудіостанцій, які дозволяють легко зациклювати фрагменти й фрази в піснях.
Дослідники також вважають, що у попередні десятиліття музика створювалася за допомогою декількох інструментів. Тому складність додавалася вокалом. А сучасні треки включають багато шарів і звукових текстур.
Збільшилась щільність нот
Зокрема у піснях збільшилась щільність нот (кількість нот, що співаються за секунду), особливо з 2000 року. Тому втрата мелодійної складності була своєрідним компромісом.
“Сьогодні, з доступністю програмного забезпечення для створення цифрової музики і бібліотек з мільйонами семплів і циклів, будь-хто з ноутбуком і підключенням до Інтернету може створити будь-який звук, який тільки може собі уявити”, — пишуть дослідники.
Вони також застерігають від негативних суджень про втрату мелодійності, оскільки ця тенденція може стати жертвою у протистоянні між класичною та сучасною музикою.
До теми: Заміна Shazam: у YouTube Music можна буде знайти пісню за наспівуванням