Міністр юстиції України Денис Малюська в інтерв’ю “Радіо Свобода” 6 червня висловив припущення, що деякі заяви про тортури у в’язницях можуть бути пов’язані з протистоянням кримінального світу з адміністрацією тюрем.
Він пояснив, що колонії умовно поділяються на “чорні”, фактично контрольовані криміналітетом, та “червоні”, контрольовані адміністрацією.
“Злочинний світ хотів би зробити, щоб “чорними” стали всі тюрми. А адміністрація хотіла б узяти під свій “ніготь” і зробити всіх цирковими тваринками, “чорні” в’язниці так само. Відповідно вкрай часто те, що виливається в медіа, наприклад бунт, просто нерозумний бунт злочинців – іноді насправді це не так. До них дійсно погане ставлення, їх дійсно погано годують або в них складні умови. Те саме і зворотньо відбувається. Якщо засуджені кричать, що їх катують, іноді це може бути не тому, що їх реально катують, а тому, що вони хочуть змінити владу в колонії”, – підкреслив Малюська.
Він привів у приклад Олексіївську колонію, де дійсно були випадки знущань і тортур, але є і “елемент провокації”, адже Олексіївська полонію – одна з “червоних”.
“Ми маємо справу не з ангелятами, а зі злочинцями. І злочинці, повірте, не зовсім ті люди, які завжди будуть боротися за добро і говорити правду. Це не змінює того факту, що у нас тортури є”, – зазначив міністр.
За його словами, серед працівників колонії трапляються, зокрема, “садисти, які просто задовольняють якісь свої психологічні потреби, перебуваючи в тюрмах”. Для протидії цьому в тюрмах планують встановити бодікамеры на додачу до відеоспостереження.
“Уже зараз більшість в’язниць обладнана системою відеоспостереження. Це не настільки ефективно, як бодікамера, тому що розмова записується. Часто зрозуміти, що врешті-решт відбувається внаслідок відеоспостереження, не так вже й просто. Іноді це спостереження вимикається “з технічних причин”. Є проблеми. Але зараз уже технологічні засоби настільки добрі, що я можу з упевненістю сказати, що років через два технології забезпечать нам відсутність тортур”, – вважає Малюська.
Він додав, що фінансування на закупівлю бодікамер може з’явитися, зокрема, від продажу законсервованих в’язниць, який він анонсував на літо-осінь 2020 року.