Міністерство закордонних справ Литви провело консультації з колегами з Євросоюзу щодо вимоги офіційного Мінська скоротити кількість співробітників у посольствах Литви і Польщі в Білорусі й вирішило не скорочувати свого дипломатичного представництва. Про це повідомила пресслужба МЗС Литви.
Міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічюс провів телефонну розмову з верховним представником ЄС Жозепом Боррелем, главою МЗС Польщі Збігнєвом Рау і міністром закордонних справ Німеччини Гайко Маасом.
“Наша мета – максимально зберегти дипломатичні контакти. Ми надіслали таке послання білоруській стороні, із якою ми домовилися про те, що тимчасове запрошення послів для консультацій послужить зниженню напруженості та допоможе зберегти дипломатичне представництво на рівні послів. Разом із поляками ми вже ухвалили рішення запросити послів із Мінська для консультацій”, – сказав Лінас Лінкявічюс.
У МЗС Литви зазначили: домовленості з Білоруссю про те, щоб не скорочувати штат дипкорпусу в Мінську, поки не досягнуто. Але якщо Білорусь продовжить наполягати, буде вжито дзеркальних заходів.
5 жовтня Білорусь оголосила про відкликання послів із Литви та Польщі. Рішення про відкликання і скорочення штатів посольств цих країн у Білорусі в білоруському МЗС пояснили “однозначною деструктивною діяльністю з боку зазначених країн”.
У Білорусі з 9 серпня тривають масові акції протесту через фальсифікацію результатів голосування на виборах президента, на яких, за офіційними даними, переміг глава держави Олександр Лукашенко. Водночас альтернативні екзитполи демонстрували впевнену перемогу опозиційної кандидатки Світлани Тихановської.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітингувальників. Вони застосовували світлошумові гранати, гумові кулі та водомети. За час протестів сотні демонстрантів дістали травми і поранення, затримали 13 тис. осіб. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів.
Лукашенко 23 вересня вступив на посаду президента. Уперше в історії Білорусі інавгурації не анонсували і не транслювали по телебаченню.
Низка держав, зокрема США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія та Чехія, не визнали інавгурації Лукашенка. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що складання Лукашенком присяги не означає його визнання легітимним главою білоруської держави.