Чинний президент Білорусі Олександр Лукашенко під час наради із членами Ради безпеки 18 серпня заявив, що вважає створення координаційної ради опозиції спробою захоплення влади у країні. Про це повідомляє БЕЛТА.
“Новий елемент – це спроба заколисати владу й особливо силові структури: “Ми мирні, ми гарні, розумієте, ми вже не хочемо протистояння”. Це так і не так. Це ширма. Якщо зазирнути за неї, ви бачите, що відбувається… Вони нам підкидають іншу сторону. І вимагають ні мало ні багато – передати їм владу. Отже, ми це розцінюємо однозначно: це спроба захоплення влади з усіма відповідними наслідками”, – сказав Лукашенко.
Він пригрозив “остудити гарячі голови”, які увійшли до складу координаційної ради.
“Тому я хочу попередити тих, хто увійшов у цей штаб, що ми вживатимемо адекватних заходів. Але виключно за конституцією і законом. У нас достатньо цих заходів, щоб остудити деякі гарячі голови. Із колишніх “прикоритників”, як вони їх називають, там колишні, скривджені, які колись походили у владі, і відверто відв’язані нацисти”, – стверджує Лукашенко.
Опозиційна кандидатка Світлана Тихановська заявила про створення координаційної ради 14 серпня. Вона доручила приймати заявки про висунення членів ради від організацій і об’єднань громадян.
Сьогодні у штабі Тихановської заявили, що координаційна рада для передання влади в Білорусі готова до перемовин із Лукашенком.
Вибори в Білорусі проводили без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести, які тривають до сьогодні. До акцій долучилися трудові колективи найбільших білоруських підприємств. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікаціях і вимагають проведення нових виборів. Для розгону протестувальників силовики застосовували спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі й водомети.
Під час протестів затримали приблизно 7 тис. демонстрантів, сотні дістали травми й поранення. Відомо про двох загиблих. За інформацією міністерства внутрішніх справ Білорусі, станом на 17 серпня у слідчих ізоляторах Білорусі залишається 122 затримані на акціях протесту.
16 серпня в Білорусі відбувся найбільший в історії мітинг – на опозиційну акцію протесту в Мінську, за оцінками білоруських журналістів, вийшло понад 200 тис. людей.
Тихановська, яка після виборів поїхала в Литву, сказала, що готова стати національною лідеркою і невдовзі провести нові президентські вибори.
Лукашенко не згоден на умови опозиції, він заявив, що, доки його не вб’ють, інших виборів у країні не буде.