Президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив 22 червня у Бресті, що не дозволить розв’язувати політичні проблеми у країні у силовий спосіб. Стенограму виступу Лукашенка опублікувала його пресслужба.
“Я завжди вам говорив: я нікому не дозволю в силовий спосіб розв’язувати проблеми, які треба розв’язувати мирно, у політичний спосіб, на підставі наших законів. Так буде завжди”, – сказав Лукашенко.
Він закликав не звертати увагу на те, що Білорусі “підспівують” із-за кордону.
“Щось не те робимо… А якщо накрав, то нічого страшного… Якби ми цим злодюгам за роки своєї незалежності не підрізали крила, ми б сьогодні побудували олігархічну державу і стояли на колінах. Тому дивіться на це спокійно і не думайте, що це хтось використовує з політичною метою. Немає такої необхідності в Білорусі – використовувати щось із політичною метою”, – заявив Лукашенко.
Він закликав виборців “не піддаватися на виверти трьох-чотирьох якихось шарлатанів”.
“Ми у своїй країні розберемося як слід”, – сказав глава держави.
Заява прозвучала на тлі арешту одного з головних суперників Лукашенка на президентських виборах – банкіра Віктора Бабарика.
Бабарико протягом 20 років керував “Белгазпромбанком”, акціонерами якого є російські “Газпромбанк” і “Газпром”. Він пішов із цієї посади у травні 2020 року, коли вирішив балотуватися на посаду президента Білорусі. 18 червня Бабарика і його сина затримали.
За версією слідства, Бабарико був організатором незаконних дій у банку, намагався впливати на свідків, приховувати сліди злочинів. Генеральна прокуратура порушила кримінальну справу за ч. 2 та ч. 3 ст. 285 Кримінального кодексу Білорусі (створення злочинної організації або участь у ній). У білоруському КДБ стверджують, що до діяльності Бабарика причетні “ляльководи” з-поміж “великих начальників у “Газпромі” і що затримання не пов’язані з виборчою кампанією в Білорусі. У МЗС Білорусі говорили, що ексбанкір може бути причетним до відмивання грошей та ухилення від сплати податків.
Бабарико і його син із минулого тижня перебувають у СІЗО КДБ. Їм висунули обвинувачення і обрали запобіжний захід у вигляді взяття під варту.
У Білорусі на 9 серпня заплановано вибори президента. Лукашенко, який очолює Білорусь із 1994 року, має намір балотуватися на новий строк.
19 червня сплив термін збору підписів претендентів на найвищу державну посаду. 22 червня TUT.BY у Центрвиборчкомі повідомили, що необхідну кількість підписів (понад 100 тис.) здали ініціативні групи семи претендентів у президенти. У ЦВК назвали імена кандидатів, але, за даними видання, серед них є Лукашенко і Бабарико. Офіційну інформацію ЦВК пообіцяла оприлюднити після 30 червня, коли перевірить підписи.