Президент Білорусі Олександр Лукашенко доручив силовикам не допустити проведення акції “живий ланцюг” від Вільнюса до Києва, запланованої учасниками акції протесту на 23 серпня. Про це він заявив на нараді в Центрі стратегічного управління в міністерстві оборони Білорусі 15 серпня, повідомляє телеканал “Беларусь 1”.
“Ще один момент, який не може не насторожувати нас (ми також із президентом РФ Володимиром Путіним це обговорювали): ви бачите не тільки заяви цих держав, які перебувають на заході від нас, не тільки їхню пропозицію. Але цікава з’явилася інформація сьогодні під ранок про те, що вони хочуть збудувати “ланцуг” від Вільнюса до Києва. Тобто ланцюг небайдужих. Мало на проспекті в Мінську небайдужих із квіточками і в ланцюгах… Уже хочуть виставити від Вільнюса до Києва і зібрати туди більше ніж 300 тис. осіб”, – сказав Лукашенко.
Він закликав міністерства оборони, МВС, КДБ і генпрокуратуру “категорично не допустити таких дій”.
“Я це вже проходив після розпаду Радянського Союзу, коли була спроба створення Балто-Чорноморського регіону – санітарної зони: три балтійські держави, Білорусь, Україна, щоб відокремити Росію від Заходу. Усе б нічого, але ми не хочемо бути відхожих місцем і когось санітарити, бути санітарним кордоном. І ми розуміємо, до чого це може призвести”, – заявив білоруський президент.
Він додав, що домовився з Путіним “діяти у взаємодії” щодо цього питання.
Акцію солідарності з протестувальниками в Білорусі планують провести в день 31-ї річниці “Балтійського шляху” – мирного протесту жителів Латвії, Литви та Естонії. Планують, що “живий ланцюг” почнеться на Кафедральній площі в центрі Вільнюса, потім учасники акції вишикуються вздовж траси на Мінськ до контрольно-пропускного пункту на литовсько-білоруському кордоні в Мядінінкаї.
Із 4-го до 8 серпня в Білорусі проводили дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На пост президента балотувалося п’ятеро кандидатів. 14 серпня ЦВК оголосила остаточні підсумки виборів президента. За офіційними даними, перемогу здобув Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Решта кандидатів набрала менше ніж 2%. Водночас альтернативні екзитполи показували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Вибори в Білорусі відбувалися без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести, які тривають до сьогодні. До акцій долучилися трудові колективи найбільших білоруських підприємств. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікації виборів. Для розгону протестувальників силовики застосовували спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі і водомети.
Під час протестів затримали приблизно 7 тис. демонстрантів (за офіційними даними, понад 2 тис. із них уже відпустили), сотні дістали травми і поранення.
Іноземні держави та міжнародні організації закликали владу Білорусі утриматися від насильства. У США і Європейському союзі заявили, що вибори в Білорусі не були вільними і демократичними. ЄС не визнав результатів голосування і повідомив про намір ввести санкції проти білоруської влади.
МЗС України заявило, що “загалом поділяє позицію, висловлену Європейським союзом щодо виборів у Білорусі”, і висловило “надзвичайну стурбованість” випадками необґрунтованої жорстокості правоохоронців щодо учасників мітингу і представників ЗМІ.