Луганщина палає вже кілька діб

«99 відсотків людей, з якими я мала розмову на місці катастрофи, стверджують, що це є навмисний підпал», Анна Ніколаєнко, журналістка

Кілька діб палає Луганщина. Зауважимо – саме Луганщина і саме її окремі райони, які здебільшого дотичні до лінії розмежування. Чергове луганське пекло…

З одного боку місцеві мешканці, які потрапили у вогняну пастку, відчувають щиру потребу допомоги (в тому числі від волонтерів), а з іншого – безпомічність, як організаційну так і фінансову з боку держави. Про це згодом в бесіді із місцевою журналісткою, очевидицею подій Анною Ніколаєнко.

Чи готові в такому разі ми до подібних викликів, які можна маскувати під нещасні, ненавмисні, випадкові чи навіть злочинно халатні? Адже ми все ж таки воююча країна і багато кого цікавить перетворити нас на своїх сателітів. Перш за все це цікавить нашого східного сусіда-агресора і окупанта, який, як вже очевидно з його дій, не гребує засобами. Латентність поведінки з хижаком лише стимулює його агресивну поведінку. Дарма вважати, що можна його задобрити посмішками чи дипломатичними прийомами, які зовсім відрізняються від театральної сцени. Там свої формули лицедійства, зовсім іншого рівня.

Але повернемось з міжнародної арени до локальних подій – справжні пожежі вздовж лінії розмежування і в тилу на Луганщині. Прес-центр ООС офіційно заявив, що мова йдеться про навмисний підпал з боку окупованих територій. Президент Зеленський навпаки зауважив, що не варто робити поспішних висновків. Останні заяви можна віднести звичайно до формалістики враховуючи те, що лунають вони із вуст вищого посадовця. 

Але ж тепер нарешті звернемось до очевидців.

«МІСЦЕВІ ПЕРЕКОНАНІ, ЩО ПІДПАЛ БУВ ШТУЧНИМ І НАВМИСНИМ»

Анна НІКОЛАЄНКО (журналістка телерадіокомпанія «ІРТА», Луганська область):

– На Луганщині ситуація дуже критична. Станом на 2 жовтня у нас є нові загоряння, хоча чиновники кажуть, що відкритого вогню немає. Але ми всі бачимо і дим, і перекриту догу на три населених пункти.

Приїздив Шмигаль (Прем’єр-міністр України) і назвав суми компенсацій – 300 тисяч за будівлю, яка повністю згоріла, з200 тисяч за загиблого члена сімї, 50 тисяч за часткове ушкодження будівлі, 20 тисячза господарство, яке так саме повністю згоріло. Люди, які почули ці суми перебувають в шоці. Адже ті ж самі останні дві цифри – це відверте знущання. Це крапля в морі за погорілі корови, свині, поросята, кури, гуси, тощо. Тобто знищене все домашнє господарство, яке для більшості при наших пенсіях і цінах є фактично єдиним джерелом для життєдіяльності. 50 тисяч за спалений дах – це «три копійки». І всі це розуміють. При цьому ніхто поки що не говорить про якісь комісії, які мають робити оцінку масштабу втрат. Про життя людей – це окрема болюча тема.

Це дуже турбує громадян. Я сьогодні була в Олександрівці, де постраждали дачі, що знаходяться біля лісу, люди, які своїми руками та лопатами тушили вогонь на камеру самі розповідали на камеру – пожежні приїздять з порожніми баками, без води і просто стоять та спостерігають. Люди з самого початку рятували свої помешкання самі. Як говорив мені очевидець, то, коли вже все згоріло і вогонь пішов до іншої сторони, то приїхали пожежні гасити руїни. І це одна з небагатьох людей, які бачили пожежників. Є багато людей, які пожежників взагалі не бачили. Я не спеціаліст, але логіки пожежогасіння в Луганській області я не бачила ні під час пожеж в Смоляніново з липня цього року, ні зараз. Допомагала авіація, але вона не могла зробити всього, що треба. Зараз щодо загиблих різниться інформація від 9-ти до 11-ти.

– Аню, на вашу думку хто в цьому винен?

– 99 відсотків людей, з якими я мала розмову на місці катастрофи, стверджують, що це є навмисний підпал. Адже запалення траплялись одночасно. Не будемо зараз гадати хто це зробив – місцеві чи приїжджі. Але саме місцеві переконані, що підпал був штучним і навмисним. Я спілкувалась з багатьма військовими, професіоналами і вони всі стверджують, що знищувались населені пункти перш за все із розрахунком на вітер. Тобто обиралось місце загоряння, очікували вітру і в конкретний момент робилось все для того щоб вигорів населений пункт. Багато хто дуже добре знає нашу територію, вивчав її і для нього треба лише дочекатись відповідного моменту. До цього теж були пожежі, але їх швидко локалізовували і ліквідовували. 

Валентин ТОРБА, «День»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *