Лікар відправив на КТ легенів: Що це таке і в яку суму вийде?

В епоху пандемії коронавірусу абревіатура “КТ ” звучить набагато частіше. Розбираємося чому

КТ – це комп’ютерна томографія. При підозрі на коронавірус Covid-19 сімейний лікар у державній поліклініці може дати направлення на КТ легенів.

Що це таке, як працює, чим відрізняється від інших методів діагностики і в яку суму вийде – читайте далі в нашому матеріалі.

КТ – це…

один із сучасних методів діагностики різних захворювань шляхом дослідження внутрішніх органів людини. В його основі лежить дія рентгенівських променів.

Як це працює?

Основними елементами комп’ютерного томографа є рентгенівська трубка і детектори.

Рентгенівська трубка випускає рентгенівський промінь, який проходить через пацієнта. Цей промінь вловлюється детекторами і реконструюється для отримання дво- або тривимірного зображення.

Іншими словами, апарат обертається навколо людини, роблячи в цей час знімки, які потім буде опрацьовано на комп’ютері. Результати дослідження розшифровує лікар.

КТ-дослідження можуть проводити з використанням контрастної речовини, яка допомагає визначити в організмі структури однакової щільності.

Відмінності від рентгенографії

КТ забезпечує кращу диференціацію між різними щільностями м’яких тканин, ніж рентгенограма.

Як і у випадку простої рентгенографії, в комп’ютерній томографії для отримання зображень використовують рентгенівське випромінювання, але дози випромінювання при проведенні КТ вищі через багаторазову експозицію.

До слова, високе променеве навантаження на пацієнта (хоч його і вдалося значно знизити за час існування цього методу діагностики) є основним недоліком комп’ютерної томографії.

Крім цього, проведення КТ збільшує частоту виникнення пошкоджень у ДНК.

Протипоказання для КТ

– вагітність або період лактації. У Всесвітній організації охорони здоров’я рекомендують, якщо є можливість, відкласти КТ на термін після вагітності або ж використовувати методи візуалізації, не засновані на випромінюванні, такі як ультразвукове дослідження або магнітно-резонансна томографія (МРТ);

– проведення КТ з використанням контрастної речовини протипоказано для пацієнтів із нирковою недостатністю, множинною мієломою (злоякісна пухлина з плазматичних клітин) і важкими захворюваннями серця (застійною серцевою недостатністю і стенозі гирла аорти);

– при важкому зневодненні, діабеті, серповидно-клітинній анемії, захворюваннях щитовидної залози;

– масі тіла, яка перевищує максимальну для приладу (томографи не розраховані на велику вагу, зазвичай це до 150 кг);

– частому проведенні схожих процедур.

Що стосується вікових обмежень, то їх як таких немає. Але враховуючи дозу рентгенівського випромінювання, деякі лікарі не рекомендують процедуру для дітей до 3 років. У будь-якому випадку дітям КТ слід призначати тільки за наявності серйозних показань.

Ускладнень, як правило, після проведення КТ не спостерігається. Вони можуть бути наслідком застосування рентген-контрастних препаратів. Наприклад, при використанні йодовмісних контрастних препаратів варто заздалегідь знати про наявну непереносимість або алергію.

Переваги КТ

По-перше, це абсолютно безболісна і порівняно швидка (декілька хвилин) процедура, внаслідок якої пацієнт отримує тривимірний знімок ділянки дослідження.

По-друге, КТ називають найбільш точним методом діагностики різних захворювань головного мозку, кісткової системи, органів середостіння, печінки, нирок, підшлункової залози, надниркових залоз і легенів.

Якщо говорити про легені, то цей метод діагностики дає більш інформативну картину їх стану, ніж рентген або флюорографія. Він  покаже всі види запальних захворювань дихальних органів.

На КТ крім легенів видно також бронхи, трахею, аорту, легеневі артерії, порожнисті вени.

Вартість

У Києві в приватних клініках ціна починається від 900 грн і закінчується 4000 грн залежно від самої медустанови. Процедура без контрастування коштує набагато дешевше.

Важливо також врахувати, що нині на такі методи діагностики вишиковується велика черга і чекати, можливо, доведеться від дня-двох і навіть до тижня. Краще дізнаватися щодо місць одразу в декількох відділеннях і не тягнути.

Підготовка до КТ

Процедура, що проводиться без контрасту, не вимагає особливої попередньої підготовки. Все, що необхідно, – це зняти всі металеві предмети (наприклад, годинник, сережки, слуховий апарат та інше).

Якщо вам призначили КТ із контрастною речовиною, необхідно повідомити лікаря в разі наявності алергії на йод і молюсків, про проблеми з нирками, серцем або цукровий діабет. У такому випадку може знадобитися аналіз крові (для оцінки роботи нирок), електрокардіограма або замір рівня цукру в крові.

Крім цього, при проведенні комп’ютерної томографії з контрастним посиленням варто утриматися від вживання їжі, води і напоїв за 6-8 годин до діагностики, адже її рекомендують проходити натщесерце. У разі недотримання цієї умови може виникнути нудотний стан і запаморочення.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *