Китайська державна корпорація CNBM, яка є одним із найбільших інвесторів в об’єкти сонячної енергетики в Україні та володіє 10 СЕС загальною потужністю 267 МВт, виступає проти повторного зниження “зеленого” тарифу для її об’єктів. Про це в інтерв’ю “РБК-Україна” заявив директор CNBM New Energy Engineering Юнжчи Чен.
15 травня в Кабінеті Міністрів України відбувалася зустріч глави уряду Дениса Шмигаля із гравцями ринку та профільними асоціаціями, які є представниками інвесторів зі США, Норвегії, Швеції, Німеччини, Туреччини, Іспанії, Франції та інших країн. За інформацією ЗМІ, після цієї зустрічі Шмигаль презентував президенту України Володимирові Зеленському напрацьовані пропозиції щодо суттєвого зниження “зелених” тарифів (для СЕС -15%, для ВЕС -7,5%), а також низку інших фінансових обмежень у роботі “зелених” електростанцій в Україні.
За словами представника CNBM, незважаючи на те, що компанія є найбільшим інвестором у сектор в Україні, її не запрошували для обговорення меморандуму. Крім того, для компанії це буде вже друге зниження тарифів, оскільки 2015 року тариф було знижено на 44% тільки для СЕС потужністю понад 10 МВт. Юнжчи Чен зазначає, що кризу в енергетиці уряд намагається врегулювати за допомогою компаній, які до нього причетні.
“У 2018-му і особливо у 2019 році відбувся різкий стрибок у кількості введених потужностей. Це супроводжувалося істотним падінням вартості основного генеруючого обладнання (в сонячній енергетиці – це фотогальванічні елементи)… Вона впала більш ніж у чотири рази, а якщо порівнювати з 2011–2012 роками, то більш ніж у шість – вісім разів. І це на тлі незмінного “зеленого” тарифу, встановленого ще у 2016 році. Очевидно це призвело до негайного “перегріву” галузі при бездіяльності влади у 2018–2019 роках – результати чого ми й бачимо зараз”, – зазначив він.
За словами представника CNBM, обговорюючи модель зниження гарантованого тарифу, держава не пропонує зустрічних кроків з інших сторін: наприклад, про продовження термінів дії тарифу або послаблення з боку банків за кредитними платежами.
“Ми побудували останній об’єкт у 2013 році і після цього не інвестували в нові проєкти, тобто не брали участь у різкому зростанні потужностей в останні роки, що і призвело до кризи. Обладнання на наших об’єктах було куплено за цінами 2011–2012 років… Тариф, який тоді впроваджувався, повинен був покривати більші витрати на основні фонди… Після зниження тарифу ми провели реструктуризацію з банками і продовжуємо справно платити по кредитах, виплачуємо зарплати, податки, реалізуємо соціальні проєкти. Повторне зниження тарифів для наших СЕС зробить неможливою подальшу реструктуризацію і призведе до банкрутства наших компаній та неповернення кредитів банкам”, – підкреслив Юнжчи Чен.
За його словами, компанія вже звернулася в Офіс президента, до прем’єр-міністра, міністра енергетики з листами, в яких висловила позицію про неможливість і несправедливість повторного зниження тарифів для своїх активів.
Юнжчи Чен вважає, що зниження тарифів з гарантією їх незмінності до кінця 2029 року – це невиконання зобов’язань України перед інвесторами.
“Врегулювання кризи із “зеленим” тарифом в Україні виключно через дискримінацію інвесторів – не найкращий спосіб розв’язання проблем галузі”, – підкреслив він.
CNBM є однією з найбільших держкорпорацій Китаю, яка входить до 500 найбільших компаній світу. Група виробляє цемент, гіпсокартон і скловолокно. У бізнес групи входить також торгівля вугіллям, сталлю, продуктами лісу, будівельним обладнанням, верстатами, мінеральними продуктами тощо. В Україні володіє активами сумарною потужністю 267 МВт.
На думку голови Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, Валерія Тарасюка, Україні потрібно знайти компроміс з іноземними інвесторами в “зелену” енергетику щодо зниження “зелених” тарифів і в такий спосіб уникнути арбітражних розглядів.
Європейський банк реконструкції та розвитку, а також інші фінансові установи зупинили фінансування “зелених” проєктів в Україні до моменту підписання меморандуму між іноземними інвесторами та державою, повідомив власник компанії “Віндкрафт Україна”, шведський інвестор Карл Стурен.