Кримом Росія перевіряє реакцію міжнародної спільноти. Таку думку перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова висловила турецькому виданню Daily Sabah в інтерв’ю, опублікованому 16 жовтня.
Дипломатка назвала ситуацію в Криму полігоном для зростання апетитів Росії в цьому регіоні. Вона пов’язала окупацію півострова з подіями в Сирії та Лівії, де виявляються російські інтереси.
За анексію півострова Джапарова назвала Росію країною-злочинцем, а нинішню владу країни-агресора – такою, що не демонструє “жодної цивілізованої позиції і фактично здійснює злочини проти людяності”.
Росія анексувала Крим після силової блокади українських військових частин і незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна і більшість країн світу.
Після анексії Криму, за даними міжнародної правозахисної організації Human Rights Watch, ситуація з правами людини на півострові погіршилася. Під різними приводами, включно з боротьбою з екстремізмом, влада переслідує людей, які наважуються відкрито критикувати дії Росії на півострові, особливо кримських татар. Російські силовики регулярно проводять обшуки в будинках кримських татар. До цього масові слідчі дії відбувалися в березні 2020 року. Тоді затримали чотирьох кримських татар.
Джапарова наприкінці липня 2020 року заявляла, що українська влада підготувала стратегію деокупації Криму. За її словами, наразі документ непублічний і являє собою лише частину великої стратегії звільнення окупованого Росією українського півострова.
У відповідь на анексію Криму українська влада ініціювала створення міжнародної платформи з деокупації півострова. У серпні міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба запрошував узяти участь у роботі платформи представників США.
Запросити до участі в роботі платформи мають намір також Росію.